След като вчера (22 февруари), световните пазари реагираха негативно на действията на руския президент Владимир Путин и решението му да обяви за независими Донецк и Луганск, вече има успокоение.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Европейският сорт петрол „Брент”, който беше на границата на 100 долара за барел, вече се търгува за малко над 97 долара за барел. Лекият суров петрол е още по-евтин – малко над 92 долара за барел, като само докато този материал беше подготвян най-популярният сорт в света поевтиня отново – с 14 цента.
Цените на природния газ на нидерландския газов хъб TTF също не се променят рязко. Засега те са под 80 евро за мегаватчас – природният газ с доставка за април е 79.620 евро за мегаватчас, а за май – 79.250 евро. За 22 март е точно 80 евро за мегаватчас, като промяната е около 10%. В България цената за мегаватчас е 145.32 лева за мегаватчас т.е. около 6 евро по-евтино, отколкото на холандската борса, но трябва да се има предвид и периодът на доставка. Данните за цените в България са от статистиката на газов хъб „Балкан”. Всички те засега не показват изпълнение на думите на Дмитрий Медведев, че европейците ще плащат газ по 2000 евро за 1000 кубични метра.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Интересен факт е, че в руската държавна информационна агенция ТАСС все още няма информация за движението на цените (към момента, в който този материал е публикуван). Последната новина е за 22 февруари и тя е как цената на природния газ на TTF е станала 79,80 евро за мегаватчас за доставките за март. Данните от руската агенция, които бяха съобщени след решението на Олаф Шолц да спре „Северен поток 2”, сочат 10% увеличение т.е. днес все още няма друга промяна.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Според магистъра по енергетика Мартин Владимиров пазарите изчакват и като че ли засега инвеститорите очакват, че Путин няма да навлезе повече в Украйна. Да не забравяме и какъв огромен процент от бюджетните приходи на Русия идва от износа на газ и петрол, каза той пред БНТ.
Още: Кризата с Украйна потопи световните борси в червено, петролът и металите с рязко поскъпване