Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парниковите газове на САЩ и Китай са причинили световни икономически щети за 3.6 трилиона долара

13 юли 2022, 11:09 часа • 2879 прочитания

САЩ и Китай, страните, които са първенци по отделени парникови газове в света, са причинили глобални икономически загуби, надхвърлящи 3.6 трлн. долара само за периода 1990 – 2014 година. Това става ясно от проучване на колежа „Дартмут“, което изследва връзката на отделяните парникови газове от дадени страни с икономическите загуби, причинени от това замърсяване, в други държави.

Проучването, публикувано в сп. Climatic Change във вторник обхваща 143 държави и посочва, че само няколко големи страни-замърсители са отговорни за огромната част от икономическите загуби, причинени от глобалното затопляне в по-бедните страни.

Изследването заключава, че икономическите загуби се изразяват в намаляване на селскостопанските добиви, производителността на труда и ограничаване на промишленото производство, предава CNBC.

Петте държави, които отделят най-големи количества парникови газове в атмосферата, са причинили глобални икономически загуби равняващи се на 6 трлн. долара в периода 1990 – 2014 г., сочи докладът. Русия, Индия и Бразилия поотделно са причинили загуби, надхвърлящи 500 млрд. долара всяка през същия период, докато САЩ и Китай са отговорни за загуби в размер от по 1.8 трилиона долара.

„Проучването дава отговор на въпроса дали проблемът с климатичната отговорност стъпва на научна основа и отговорът е „да“.“, казва Кристофър Калахан, докторант в „Дартмут“ и един от авторите на доклада. „Определихме количествено отговорността на всяка нация за историческите промени, предизвикани от климатичните промени, в доходите на останалите страни от света“.

Съдебните дела, касаещи климатичните промени, през годините са били повдигани срещу петролни и газови компании, а не срещу отделни държави. Въпреки това, през последните няколко години все повече държави отправят апел към по-богатите страни да компенсират „загубите и щетите“, причинени от климатичните промени.

САЩ обаче се противопоставиха на идеята страни, отделящи големи количества парникови газове да компенсират по-уязвимите от климатичните промени държави за причинените щети.

Страните, които търпят икономически загуби вследствие на отделените от САЩ емисии, се характеризират с по-топъл климат и са по-бедни от средното за света, сочи проучването.

Например емисиите, генерирани от САЩ да периода 1990 г. – 2014 г. струват на Мексико общо 79,5 милиарда долара под формата на икономически загуби, а на Филипините – 34 млрд. долара.

От друга страна път, отделените от САЩ емисии, оказват позитивен икономически ефект върху Канада и Русия, генерирайки печалби от 247 милиарда и 341 милиарда долара съответно, твърди проучването.

Според изследването, страните, които са спечелили от емисиите на САЩ, са с по-ниски средногодишни температури и са по-богати от средното за света. Те обикновено се намират на север от умерения климатичен пояс. По-високите температури в някои случаи могат да помогнат за увеличаване на земеделската продукция и ръст в добива.

Основните отговорници са икономическите загуби обаче са малцинство. 10-те страни, отделящи най-много емисии, са отговорни за над две трети от глобалните загуби.

Изследването оценява финансовите щети, причинени на отделни нации поради изменящите климата дейности на други страни, казва Джъстин Манкин, асистент по география и изследовател в проучването.

Няколко отделящи големи количества вредни емисии държави са основните отговорни за глобалното затопляне. Изменението на климата е цената, които тези държави платиха, за да забогатеят. Това обаче бе постигнато за сметка на най-бедните хора в света, добавя Манкин.

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес