Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нови притеснения за жилищното строителство в Германия

10 януари 2024, 12:02 часа • 4856 прочитания

Индексът на мюнхенския институт "Ифо" , отразяващ бизнес климата сред компаниите в сектора на жилищното строителство, е достигнал най-ниската си стойност, откакто е въведен, съобщи аналитичният център, цитиран от БТА.

Най-ниско ниво в историята

Показателят, който отразява нагласите на строителните фирми за състоянието на бизнеса им, се е понижил през декември до -56,8 пункта, което е спад от -54,4 пункта през предходния месец. Това е най-ниското му ниво, откакто през 1991 г. започва да се провежда проучването.

Още: Кредитен консултант: Задлъжняваме с кредити, но продължаваме смело да купуваме имоти

Недоволството от сегашната ситуация "ескалира", посочва "Ифо". Компаниите от сектора на жилищното строителство в Германия се опасяват, че ще претърпят още финансови загуби през първата половина на 2024 г.

"Въпреки че лихвените проценти по жилищните заеми напоследък намаляват, все още няма признаци, че ситуацията се подобрява", посочва Клаус Волрабе, директор на отдела за проучвания в "Ифо".

Строителните компании са загубили надежда

"Тези изключително негативни нагласи показват, че компаниите в момента са загубили надежда. Перспективите за 2024 г. са мрачни", отбелязва Волрабе.

Още: Все по-малко българи имат собствени жилища

Сред причините за негативните нагласи на компаниите от сектора е и фактът, че клиенти са отменили редица поръчки. През декември 22,1 процента от участниците в проучването на "Ифо" са съобщили за спрени проекти, които са им били възложени. При изследването, проведено през ноември, това са посочили 21,5 процента от компаниите, които са участвали в него.

Общо 56,9 процента от фирмите, анкетирани през декември, отбелязват, че са получили "твърде малко" поръчки.

"2023 г. беше изключително трудна година за жилищното строителство на фона на драстичното покачване на разходите на компаниите в строителния сектор и на високите лихви, които оскъпиха кредитирането", посочва още Волрабе. Той отбелязва, че строителните компании "са навлезли по-бавно в кризата" и са изпълнявали дългосрочни поръчки, което е предотвратило "още по-голям спад" в сектора.

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес