Цените на петрола се повишиха слабо в ранната търговия в сряда, следвайки пониженията последните два дни, докато липсата на напредък в преговорите за прекратяване на огъня в Газа поднови несигурността относно доставките от Близкия изток, компенсирайки по-голямото от очакваното нарастване на запасите от суров петрол в САЩ, предава Reuters.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Фючърсите на суровия петрол Brent се повишиха с 28 цента, или 0,31% до 89,70 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол WTI се повишиха с 40 цента, или 0,47% до 85,63 долара.
Цените и за двата показателя остават надолу с около 1,8% в сравнение с края на миналата седмица въпреки геополитическото напрежение в Близкия изток, предизвикано от перспективата войната на Израел в Газа да продължи по-дълго и да въвлече повече страни.
ОЩЕ: Избледнелите надежди за прекратяване на огъня в Близкия изток определиха цените на петрола
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
„Част от горещината дойде от ралито на суровия петрол в началото на тази седмица с надеждите за прекратяване на огъня в Газа“, казва Тони Сикамор, пазарен анализатор в IG в Сингапур.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Снимка: iStock
Ислямистката групировка „Хамас“ заяви във вторник, че израелското предложение за прекратяване на огъня не отговаря на исканията на палестинските бойни фракции, но обяви, че ще проучи допълнително предложението и ще изпрати своя отговор на посредниците.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Ако конфликтът продължи, има риск от намесата на други страни в региона, особено подкрепящия „Хамас“ Иран – третият по големина производител в Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
ОЩЕ: Отслабването на напрежението в Близкия изток обърна посоката на цената на петрола
Междувременно данни за Американския петролен институт показаха, че запасите от суров петрол в САЩ се повишиха миналата седмица с 3,03 млн. барела. Анализатори очакваха запасите да се повишат с около 2,4 млн. барела.
Официалните данни за инвентаризацията на правителството на САЩ се очакват днес.
Според Сикамор обаче рисковете за петрола продължават да са в посока нагоре.
Снимка: iStock
„Всичко от по-хладен от очаквания CPI (индекс на потребителските цени) в САЩ тази вечер до друга атака на украински дрон срещу руска петролна инфраструктура или отговор от Иран, след като Израел уби двама от неговите генерали в Сирия миналата седмица, е повече от способно да възобнови възходящата тенденция“, коментира той.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви, че очаква цените на суровия петрол Брент да достигнат средно 88,55 долара за барел през 2024 г. спрямо предишна прогноза от 87 долара за барел.
Във вторник както Брентът, така и WTI паднаха с над 1%, тъй като дискусиите за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас“ в Кайро продължиха.
ОЩЕ: Цените на петрола се насочват към отбелязване на втори седмичен ръст
Командирът на флота на Революционната гвардия в Иран каза, че може да затвори Ормузкия пролив, ако счете за необходимо. Около 1/5 от обема на общото световно потребление на петрол преминава през пролива всеки ден.
Турция пък обяви, че ще ограничи износа на различни продукти, включително гориво за реактивни самолети, за Израел, докато не бъде прекратен огънят. Израел каза, че ще отговори със собствени ограничения.