Германия се намира на крачка от рецесия, след като прекъсванията на веригите за доставка и новите случаи на COVID-19 разклатиха икономиката на страната.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Най-голямата икономика в Европа ще запише спад от 0.5% през четвъртото тримесечие на тази година спрямо предходния тримесечен период, като през първите три месеца на следващата 2022 година се очаква стагнацията, сочи прогноза на германската изследователска организация Ifo Institute for Economic Research. За да изпадне официално дадена икономика в рецесия е необходимо регистриране на икономически спад в рамките на две поредни тримесечия.
Според Тимо Волфмерсхойзер, директор прогнози в организацията, прекъснатите доставки и четвъртата вълна на коронавируса провокират забележимо забавяне на германската икономика. "По-силното възстановяване след пандемията, което се очакваше през 2022 година все още не се е материализирало", казва той в изявление, предава CNN.
Очакванията бяха икономиката да се завърне към растеж през следващото лято, когато поредната вълна на COVID-19 отшуми, а веригата за доставки започне да се възстановява. Но слабият старт на годината ще повлияе на предварителните очаквания.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Ifo Institute for Economic Research понижава очакванията си за икономически ръст на Германия през следващата 2022 година с 1.4 процентни пункта до прогнозиран растеж от 3.7%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Организацията очаква инфлацията да скочи до 3.1% през тази година и 3.3% през следващата - нива, които далеч надхвърлят заложената цел от Европейската централна банка за инфлация от не повече от 2%. Потребителските цени няма да се завърнат към нормалността чак до 2023 година, сочат прогнозите на Ifo.
Негативната перспектива идва на фона на новият щам на коронавируса Омикрон, който допълнително може да увеличи напрежението върху световната търговия и да принуди централните банки да се откажат от плановете си за прекратяване на политиките на стимули.
Миналата седмица Германия регистрира най-високия си брой ежедневни смъртни случаи от Covid-19 от февруари насам, борейки да овладее четвъртата вълна от пандемията. По-рано този месец страната забрани на неваксинирани граждани достъпа до всички бизнеси освен до най-важните, като хранителни магазини и аптеки, като част от новите ограничения.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Международната агенция по енергетика предупреди, че покачването на новите случи на заразени може да забави възстановяването в търсенето на петрол по света.
Организацията понижи прогнозата си за търсене на петрол с приблизително 100 000 барела на ден за 2021 и 2022 година, посочвайки, че въздушният транспорт и горивата за самолети ще бъдат най-засегнати от ситуацията.
Цената на суровият петрол тип Брент намаля с около 10 долара за барел от началото на ноември до ниво под 75 долара. Все пак организацията посочва, че ударът върху икономиката ще бъде по-слаб спрямо предходните вълни на коронавируса.
„Новите мерки за ограничаване, въведени за спиране на разпространението на вируса, вероятно ще окажат по-заглушено въздействие върху икономиката в сравнение с предишните Covid вълни, не на последно място поради широко разпространените кампании за ваксинация“, заяви агенцията в месечния си доклад за декември.