Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мистерия за 21 млрд. долара: Откъде Илон Мъск ще намери пари в брой за да купи Twitter?

26 април 2022, 16:11 часа • 10710 прочитания

Илон Мъск и Twitter постигнаха споразумение, според което най-богатият човек в света ще придобие социалната мрежа за сумата от 44 млрд. долара.

Докато приблизително половината от сумата ще бъде набавена чрез дълг, във въздуха обаче остава да виси една мистерия: Как Мъск ще осигури останалите 21 млрд. долара, които трябва да плати от джоба си за да стане сделката факт.

Средствата по сделката ще бъдат набавени чрез банково финансиране в размер на 13 млрд. долара, осигурено от Twitter, а други 12.5 млрд. долара ще бъдат набрани чрез заем, обезпечен с порция от акциите на Мъск в Tesla. За останалата част от сумата обаче засега няма детайли, пише Bloomberg. Не е като да може да отиде в Лас Вегас с надеждата да ударя джакпот след джакпот в някое казино. Колкото и да са големи джакпотите в Лас Вегас, те не са достатъчно големи, за да финансират подобна покупка.

Няма особено съмнения, че Мъск ще осигури парите. Все пак говорим за най-богатия човек в света с лично състояние в размер на 257 млрд. долара, по данни на Bloomberg Billionaires Index.

Въпреки това, той разполага с едва около 3 млрд. долара в брой и активи, които не са особено ликвидни, сочат изчисления на Bloomberg.

Това го оставя с няколко възможни подхода.

Други инвеститори

Една от възможностите пред милиардера Мъск е да се обедини с други инвеститори, които имат сходна визия за бъдещето на Twitter и желаят да участват в сделката по смяна на собствеността на компанията. Необходимите дяловете в компанията могат да дойдат както от настоящи акционери в Twitter, така и от нови лица.

Той вече намекна, че подобна стратегия може и да присъства в плановете му. След първоначалната си оферта за придобиване на Twitter, Мъск посочи по време на събитие на TED, че „намерението е да се задържат толкова акционери, колкото е позволено от закона”.

Частните компании в САЩ не могат да имат повече от малко над 2000 акционери, което означава, че повечето индивидуални инвеститори няма да могат да притежават дял от Twitter, ако сделката бъде финализирана и компанията бъде свалена от борсата, каквито намерения вече обяви Мъск.

Но големите акционери като основателят на Twitter Джак Дорси, могат да изберат да задържат дела си в компанията, ако вярват във визията на Мъск.

Делът на Дорси възлиза на близо 1 млрд. долара. Според информация на информационната агенция, Мъск събира акционерни партньори и провежда разговори с други потенциално инвеститори.

 

Новината, че най-богатият човек в света Илон Мъск е постигнал споразумение за придобиването на Twitter, светкавично обиколи света и накара мнозина да се чудят какво крие бъдещето за популярната социална мрежа;

Снимка: Getty Images

От друга страна, изказването на Мъск по време на същото събитие, че „не се интересува от икономиката” могат да изплащат някои потенциални инвеститори.

Продажба на дялове

Дори Мъск да не може да събере достатъчно акционерни партньори, той разполага с финансовата мощ да реализира сделката сам, благодарение на перлата в короната на неговото богатство – делът му в Tesla.

След залагането на акции за покриване на своя маржин заем в размер на 12.5 млрд. долара, Мъск ще продължи да разполага със свободни книжа в компанията за електромобили на стойност 21.6 млрд. долара по цени от началото на тази седмица.

След приспадане на данъците, продажбата на дела може почти да покрие липсващата сума за пълното реализиране на сделката, като все пак това зависи и от продажната цена на акциите.

Тази стратегия върви със собствени рискове. От една страна, ако Мъск продаде част от дела си в Tesla, това може да предизвика притеснения на пазара, които да провокират поевтиняване на акциите на компанията. Книжата на Tesla записват спад от 8% от началото на месеца.

Продажбата на дялове от неговите частни компании SpaceX и The Boring Company е възможност, която обаче е малко вероятна, тъй като тези акции са по-слабо ликвидни спрямо книжата на Tesla.

Пари в брой, криптовалути

Възможно е Илон Мъск да е дори по-богат от това, което сочат изчисленията на Bloomberg Billionaires Index.

Оценката на наличните парични средства на Мъск се базира на подадени документи относно компании, които се търгуват публично и новинарски съобщения. Голяма част от личната информация обаче остава тайна. Това означава, че ако портфолиото от частни инвестиции на Мъск отчита добра доходност, то милиардерът навярно разполага с дори по-значимо богатство, което прави намирането на нови източници на финансиране за покриването на тези 21 млрд. долара излишно начинание.

През юли Мъск сподели, че притежава биткойн, етер и доджкойн (Dogecoin). Въпреки, че няма яснота какви количества криптовалути притежава Мъск, първите две поскъпнаха съответно със 720% и 2600% от март 2020 година насам. За сравнение, индексът S&P 500 е нараснал с около 90% за същия период. Dogecoin поскъпна с близо 30% в началото на тази седмица след новината, че Мъск е постигнал споразумение за придобиването на Twitter.

Още: Тайният милиардер в Tesla: Как един индивидуален инвеститор натрупа 7 млрд. долара

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес