Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милиардерите обедняха с близо 2 трилиона долара през 2022 година

22 декември 2022, 12:34 часа • 1991 прочитания

2022 година не бе никак розова за най-богатите хора в света. След като общото им състояние нарасна с трилиони долари през 2022 и 2021 година, най-заможните хора на планетата бяха ударени от 12 месеца на сътресения на капиталовите пазари, война в Европа и ускорена инфлация, пише Forbes.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Като цяло милиардерите загубиха 1.9 трилиона долара през 2022 година, сочат изчисления на специализираната медия. Общото им състояние намалява от 13.8 трилиона долара в началото на тази година до 11.9 трилиона долара към 9 декември. Броят на милиардерите намалява също – от 2 671 до 2 523 души. Сред изпадналите от милиардерската класация на изданието попадат имена като Сам Банкман-Фрид, Кание Уест и основателят на Rivian Ар Джей Скъриндж.

2022 година бе особено тежка за около 300-те технологични милиардери, чието общо състояние намаля с над 1 трилион долара през периода. След няколко добри години, когато по време на пандемията инвеститорите масово погледнаха към технологичните акции, изстрелвайки нагоре капитализацията на редица компании и стартъпи, ситуацията през изминалата година се разви в противоположна посока.

Компаниите съкращават разходи, освобождават служители и отлагат процедури по първично предлагане на акции (IPO). Книжата на Amazon се сринаха с близо 50%, помагайки за изтриването на над 80 млрд. долара от нетното състояние на основателя си Джеф Безос.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Акциите на Alphabet (собственик на Google) поевтиняха с 36%, което понижи състоянието на съоснователите Лари Пейдж и Сергей Брин с 40 млрд. долара на човек.

Книжата на Microsoft отстъпиха с 27% към 9 декември, което изпари част от богатството на съоснователя на компанията Бил Гейтс и бившият изпълнителен директор Стив Балмър. Гейтс обаче има основен принос за това, тъй като прехвърли 20 млрд. долара към фондацията Bill & Melinda Gates Foundation.

Марк Зукърбърг е загубил около 78 млрд. долара през тази година, след като акциите на Meta Platforms (собственик на Facebook) поевтиняха с 66%.

Най-големият губещ на 2022 година е Илон Мъск, след като акциите на Tesla поевтиняха с 60% през тази година, отчасти заради страховете, че Мъск, който е изпълнителен директор и на компанията, производител на ракети SpaceX, отделя твърде много време и средства за новата си играчка – Twitter, където също се подвизава като изпълнителен директор, поне засега.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Състоянието на Мъск намаля с над 115 млрд. долара през 2022 година, сочат изчисления на Forbes. Той стартира годината като най-богат човек в света с огромна преднина от около 70 млрд. долара пред френският магнат в света на луксозните стоки Бернар Арно.

Мъск загуби първото място, на което вече се намира Арно, по-рано през този месец, като нетното му състояние продължава да намалява.

Американските милиардери са най-големите губещи през тази година, като общото им състояние намалява с около 660 млрд. долара. Освен сериозните загуби на Мъск, за понижението допринасят и редица други милиардери, сред които съоснователят на Nike Фил Найт (спад от 18.3 млрд. долара), бившият шеф на Estee Lauder Леонард Лаудър (-9.8 млрд. долара) и основателят на Rocket Mortgage Дан Гилбърт (-8.1 млрд. долара).

Китай, която бе блокирана от COVID локдауни, протести и свиващото се търсене по света, не изпраща много по-добра година. Китайските милиардери са обедняли с общо 620 млрд. долара, като сред големите губещи влизат съоснователят на Alibaba Джак Ма (-13.1 млрд. долара), който понастоящем живее в Япония след намесата на китайските власти в технологичния сектор на страната, бизнесдамата в строителния сектор Ян Хуян (-11.6 млрд. долара) и магнатът в сферата на бутилираната вода Чжун Шаншан (-11.3 млрд. долара).

Топ 20 на градовете с най-много милионери в света

Междувременно, войната с Украйна, продължава да изтрива богатството на най-заможните руснаци, който бяха ударени от санкции и икономически сътресения, довели до спад от приблизително 150 млрд. долара в общото им нетно състояние.

Все пак не всички записват негативна 2022 година. Няколко нови милиардера се появиха през годината, включително бизнесменът в света на инвестициите и спорта Тод Бьоли и дизайнерът Том Форд.

Годината беше добра за редица милиардери като Колин Женг Хуанг (+11.1 млрд. долара), китайският милиардер зад гигантът в света не е-търговията Pinduoduo и Лоу Тък Куонг (+16 млрд. долара), който е познат като краля на въглищата в Индонезия.

Най-големият печеливш през тази година бе индийският милиардер Гуатам Адани, чието нетно състояние нарасна с 55.1 млрд. долара, след като неговата компания Adani Group, занимаваща се с пристанища, летища, енергия и недвижими имоти, поскъпна внушително. С богатство от 133.9 млрд. долара, той се готви да посрещне 2023 година като третият най-богат човек в света.

Още: Как една от най-богатите жени в САЩ натрупа състояние от близо 12 млрд. долара?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес