Кризата в сектора на жилищното строителство в Германия продължава да се задълбочава. През август 20,7 на сто от анкетираните от водещия германски институт "Ифо" компании за жилищно строителство са съобщили за анулирани проекти, докато през юли този дял е бил 18,9 на сто. Това показват заключенията от най-новото проучване на мюнхенския институт "Ифо", цитирани от БТА.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Анулирани поръчки, свързани с жилищно строителство, са достигнали нов максимум миналия месец. Не сме виждали нещо подобно, откакто се води проучването през 1991 г. Несигурността на пазара е огромна, казва Клаус Волрабе, ръководител на отдела за проучвания в "Ифо".
В резултат на бързото покачване на разходите за строителния сектор и значително по-високите лихвени проценти, много проекти, които все още бяха печеливши в началото на 2022 г., вече не са жизнеспособни. Да не говорим за намаляването на субсидиите заради по-строгите енергийни регулации, което също натоварва сметките на строителите, според Волрабе.
Още: Падат цените на жилищата в Германия
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Строителни компании в затруднение
Междувременно строителните компании все по-често изпитват затруднения. Въпреки че някои фирми все още имат голям запас от поръчки, цели 44,2 на сто от анкетираните през август фирми са алармирали за липса на поръчки, докато този дял през юли бе 40,3 на сто. За сравнение, през август м.г. делът на оплакващите се от липса на поръчки германски строители е бил едва 13,8 на сто.
Някои компании вече се борят да задържат главата си над водата. В момента 11,9 на сто от фирмите за жилищно строителство отчитат финансови затруднения, сочи още проучването. Това е най-високият подобен дял от над 30 години, обяснява Волрабе. Повечето компании, включени в анкетата, се опасяват от по-нататъшен спад на бизнеса си през идните шест месеца.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
МВФ: Жилищните пазари в Европа са силно надценени, това крие рискове