Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кризата с рублата: Путин още не смее да изцеди едрия руски бизнес

17 август 2023, 14:59 часа • 7030 прочитания

За момента няма да има законови стандарти при какви условия руските компании-износители да продават валутните си резерви от търговски операции (долари и евро). Това твърди в свой материал руското издание "Ведомости", което пише за резултатите от спешната среща за състоянието на рублата, свикана от издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин.

Руското издание цитира три източника за срещата, която беше по същество с управителя на Руската централна банка Елвира Набиулина, руския финансов министър Антон Силуанов и руския министър на икономическото развитие Максим Решетников.

ОЩЕ: Путин с извънредно заседание за затягане на валутния контрол в Русия

Съгласно написаното, имало неофициално разбирателство да се увеличи продажбата на валутни резерви – по същество долари и евро да се продават по-бързо за рубли от руските компании. Това обаче се отнасяло преди всичко за компаниите извън енергийния сектор. Имало и съгласие от страна на руския бизнес.

Защо Путин не задължава?

СНИМКА: Getty Images

Изтъкнатата от "Ведомости" причина е, че ако го беше направил, курсът на рублата е щял да се повлияе само за кратко. Но всъщност има друго: Според казаното на срещата, рублата се е сринала, защото имало "разхлабена парична политика", която довела до прекомерно голямо предлагане на рубли на пазара. А това станало, защото масово руският бизнес теглел заеми в рубли и с тях си плащал данъците, като си пазел валутата, получена при търговски операции. "Този въпрос обаче не е бил разглеждан на среща при президента, въпреки че е бил обсъждан на други срещи", пише руското издание.

По официална статистика на Руската централна банка, портфейлът от корпоративни кредити за първото полугодие е нараснал с 11% или 5,8 трилиона рубли. За същия период на предпандемичната 2019 година показателят се е увеличил само с 1% или над 300 милиарда рубли.

Всичко това явно подсказва, че руският бизнес търси като котва за сигурност чуждата валута – долари и евро. Говорим за износители – тоест дори и за такива, които изнасят хранителни стоки като зърно и пшеница.

ОЩЕ: Какво става с рублата, другари депутати? Руски пропагандист номер 1 истерясва (ВИДЕО)

Вече има неофициални прогнози, че в бъдеще може да се стигне до официална принуда руският бизнес да продава валутните си резерви, за да се компенсира руският държавен дефицит. По думите на руския финансов министър и след тази среща, руският бюджетен дефицит за тази година ще е 2-2,5% от БВП при заложена официална прогноза от 2%.

ОЩЕ: Рублата отново пое надолу въпреки новите шокиращи лихви

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес