Бизнесът на Microsoft търпи негативни последици от събитията в източното полукълбо, поне когато говорим за неговите собствени стандарти. Технологичният гигант, който е една от най-големите публични компании в света по размер на пазарната капитализация, отчете по-ниски от очакваните печалби през второто тримесечие на годината, които отдаде на поредицата от COVID ограничения в Китай и постепенното изтегляне на бизнеса на компанията от Русия след началото на войната в Украйна.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Microsoft обяви 51.8 млрд. долара приходи и 16.7 млрд. долара печалба през второто тримесечие на годината, ръст съответно с по 12% и 2% спрямо същия период на 2021 г., става ясно от данните на Refinitiv. Това обаче е по-ниско от очакванията, предава CNN.
Продължилото по-дълго от очакваното спиране на производството в Китай донася загуби от 300 млн. долара, споделя компанията в доклада за печалбите си. Отделно, гигантът е изгубил 126 млн., след като е ограничил операциите си в Русия от началото на инвазията в Украйна.
Съществуват обаче и други проблеми. Приходите от реклами в платформата на Microsoft LinkedIn са намалели, а бизнесите с новинарската платформа и търсачката на технологичната фирма също понасят удар. Това пък акумулира общи загуби от над 100 млн. долара.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
На фона на наблюдавания спад в технологичната индустрия, Microsoft заяви, че ще направи „стратегически“ промени, които му струваха 113 млн. под формата на обезщетения за служители (без тези в Русия).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Някои проекти обаче се радват на голям успех, като например облачните услуги на Microsoft. Компанията отчита печалби в сферата за второто тримесечие, равняващи се на 25 млрд. долара, което е 28% увеличение спрямо същия период на миналата година.
„В условията на динамична среда компанията прозира засиленото търсене и се възползва от предоставения шанс“, което увеличи интереса на клиентите към облачните услуги, казва Ейми Худ, вицепрезидент и главен финансов директор на Microsoft.
Нарастващият интерес към облачните услуги отразява издръжливостта на технологичния гигант, смята Харис Ануар, старши анализатор в Investing.com.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
„Резултатите са в голяма степен отражение на влиянието, което трудната икономическа обстановка оказва, а тя вреди на почти всяка голяма технологична компания.“, казва той. Приходите от облачни технологии обаче показват как малки и големи компании инвестират в свои собствени ИТ разработки. Това е тенденция, която ще продължи да движи бизнеса на Microsoft напред, дори ако икономиката изпадне в рецесия, добавя той.