Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как криптовалутите могат да предизвикат финансова криза

18 февруари 2022, 17:41 часа • 9597 прочитания

Дните, в които биткойн, етер и другите криптовалути бяха смятани за дребна ниша в света на финансовите пазари вече са в миналото.

Нов доклад на Борда за финансова стабилност, който представлява международна организация, създадена от страните от Г-20, посочва, че „бързо развиващия се” пазар на криптовалути може да достигне момент, в който да се превърне в „заплаха за глобалната финансова стабилност” заради размера си, структурните уязвимости и нарастващите връзки с традиционната финансова система.

„Рисковете относно финансовата стабилност могат бързо да ескалират”, посочват от организацията, добавяйки, че законотворците по света трябва да се намесят, предава CNN.

Позицията идва в момент, в който банки и други големи пазарни играчи увеличават експозициите си към криптовалутите заради желанията на техните клиенти, въпреки пословичната волатилност на този вид активи.

В средата на тази седмица биткойн поевтиня с близо 8% на фона на разпродажбите на пазара. Още в същия ден, компанията за рискови инвестиции Sequoia Capital обяви, че увеличава крипто бизнеса си чрез нов фонд за 500 млн. до 600 млн. долара. Компанията посочва, че ще се фокусира предимно към „ликвидни токени и дигитални активи”.

„Системно важните банки и други финансови институции са все по-склонни да предприемат активности и да увеличават експозиции към крипто активи”, посочват от Борда за финансова стабилност.

„Ако настоящата траектория на растеж в мащаба и взаимната свързаност на крипто активите с тези институции продължи, това може да доведе до последици за глобалната финансова стабилност”, смятат от организацията.

На даден етап през 2021 година пазарът на криптовалути достигна обща стойност от 2.6 трилиона долара. Това е сравнително дребна сума спрямо традиционните капиталови пазари, чиято стойност възлиза на над 120 трилиона долара.

Защо тогава Бордът за финансова стабилност алармира за евентуална опасност?

Организацията смята, че заради навлизането на големите играчи, евентуален крах на пазара на криптовалути, може да провокира серия от неочаквания събития. Бордът дори прави сравнение с търговските връзки с пазара на недвижими имоти, които помогнаха за стартирането на финансовата криза през 2008 година.

„Както в случая с кризата с ипотечните кредити в САЩ, малко количество известна експозиция не означава непременно малък риск, особено ако има липса на прозрачност и недостатъчно регулаторно покритие”, пише в доклада.

Така въпреки, че правителствата все още нямат обща позиция относно регулацията на пазара на виртуални валути, изглежда това скоро може да се промени. По информация на Yahoo News, щатският президент Джо Байдън може да издаде заповед през следващата седмица, която да задължи правителствените агенции да изучат криптовалутите и да разработят стратегия за регулация на дигиталния актив.

По-рано през този месец, Конгресът на САЩ проведе изслушвания за регулация на стейбълкойните – дигитални активи, чиято стойност е покрита от други фиатни валути или търгувани стоки.

Но от швейцарската банка UBS не смятат, че инвеститорите трябва да се тревожат заради налагане на регулация.

„Регулаторите може да чакат дълго време за действия на Конгреса и междувременно ще трябва да се справят с тези проблеми, използвайки ограничените и несъвършени правомощия, които вече имат“, заявиха от швейцарската банка през миналата седмица.

Още: Какво е NFT и защо все повече хора влагат парите си в тези активи?

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес