Малко места на света са толкова отдалечени от Брюксел, колкото чилийското градче Салар де Атакама. Лунният пейзаж на 11 000 километра от белгийската столица обаче, притежава нещо, от което европейските лидери отчаяно се нуждаят. Минните компании в Салар копаят в солените подземни езера, за да извлекат литий.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Металът е определян от ЕС като "критично важна суровина", защото е жизненоважен за прехода от изкопаеми горива към чиста енергия. Често наричан "бялото злато", литият е ключов компонент на батериите за електрически автомобили, както и за важни съоръжения, необходими за слънчевите и вятърни електроцентрали.
Автомобилната индустрия е изправена пред нова криза – литиева
Очаква се през 2050 г. нуждата от литий да бъде 57 пъти по-голяма от днес и суровината ще бъде толкова важна, колкото са нефта и газа. Но има един проблем: Европа няма много от него, а Китай има, пише "Политико".
Опасенията в Брюксел са, че Китай може да използва доминиращата си роля при суровините, за да оказва натиск в бъдеще. "Още отсега трябва да предприемем стъпки, за да избегнем замяната на една зависимост с друга", казва пред изданието европейският комисар по индустрията Тиери Бретон. "Сега имаме зависимост от изкопаеми горива и трябва да действаме, за да не изпаднем и в зависимост от жизненоважни суровини", допълва той.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
През декември преговарящи от ЕС сключиха ново споразумение с Чили, която се определя като най-голям доставчик на висококачествен литий в света. Следващият месец германският канцлер Олаф Шолц включи Сантяго в южноамериканската си обиколка, като след завръщането си обяви ново "германско-чилийско партньорство в минната индустрия, суровините и кръговата икономика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Този месец Брюксел трябва да представи стратегия за осигуряване на запасите от литий и други редки суровини.
В същото време и Китай работи в тази посока. Дори в Чили, където основна роля в добива на литий има американска компания, в местната минна фирма китайската фирма "Тианджи" има акции. "В момента Китай държи 80-90 % от добива на литий", казва Бретон. И разбира се, това заплашва да ни постави в много сериозна зависимост.
Така че, приемането на Европейски акт за жизненоважните суровини не търпи отлагане. В него се предвижда освен увеличаване на местното производство на суровини и сътрудничество с трети страни за осигуряване на толкова важните доставки.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
В Европа залежи на литий има в Португалия и потенциално в Швеция, но според Бретон стария континент може да осигури едва 30% от нуждите си от собствени запаси. "Затова трябва да търсим съюзници, за да догоним Китай", категоричен е той.