Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Израел добави китайския юан във валутните си резерви, понижава дела на еврото и щатския долар

21 април 2022, 10:50 часа • 13660 прочитания

Централната банка на Израел направи най-големите промени в състава на валутните си резерви от повече от десетилетие насам, добавяйки китайския юан заедно с три други валути към резерва, който през миналата година надхвърли стойност от 200 млрд. долара за първи път в историята.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Започвайки от тази година, съставът на валутния микс ще бъде разширен, като към използваните досега три валути – щатски долар, евро и британски паунд, ще бъдат добавени канадският долар, австралийският долар, японската йена и китайския юан, предава Bloomberg.

Новите попълнения в резервите отбелязват промяна в „цялостните инвестиционни насоки и философия”на Банката на Израел, посочва заместник-управителя Андрю Абир в интервю.

В резултат на дискусиите в паричния комитет на страната през миналата година, британският паунд и японската йена ще оформят 5% от резервите, а валутите на Канада и Австралия ще имат дял от по 3.5%.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Според новия подход, пропорцията на китайския юан в състава на валутните резерви ще бъде 2% за 2022 година, става ясно от годишния доклад на централната банка на Израел, публикуван в края на миналия месец.

За да се случат промените, делът на еврото ще падне от малко над 30% до 20%, което ще бъде най-ниското ниво от поне десетилетие насам, докато делът на щатския долар в състава на резервите ще бъде понижен до 61% спрямо предходното ниво от 66.5%.

В същото време британският паунд ще увеличи почти двойно присъствието си във валутните резерви на Израел, като делът ще скочи до 5% - ниво, което бе наблюдавано за последно през 2011 година.

„Драматичното“ нарастване на валутните резерви на Израел накара централната банка да удължи инвестиционния си хоризонт, казва Абир, добавяйки, че централната банка разглежда необходимостта от получаване на възвращаемост от резервите.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Програма за валутни интервенции, започната преди повече от десетилетие от тогавашния управител Стенли Фишер, за да спре нарастващия шекел, помогна на централната банка да натрупа резерви, които сега надхвърлят една трета от брутния вътрешен продукт на страната. В края на март валутните резерви възлизат на малко над 206 млрд. долара.

Промяната в състава на резервите сближава Израел с практиките в останалия свят, макар страната все още да не инвестира в една от основните резервни валути по света – швейцарския франк.

Проучване на Международния валутен фонд за структурата на официалните валутни резерви показва, че към края на миналата година делът на еврото е бил близо 20%, щатският долар е оформял малко под 59%, а британският паунд – близо 5%.

Китайският юан е нараснал спрямо третото тримесечие на миналата година до нов връх от 2.79%. В същото време, делът на щатския долар е намалял до най-ниското си ниво от 1995 година, основно заради нарастването на еврото, паунда, канадският долар и юана.

Конфискуването на голяма част от руските валутни резерви, като част от международните санкции, наложени на Москва заради нахлуването в Украйна, могат да провокират страните по света да предприемат преструктуриране на резервите си.

Възходът на китайския юан

Китай полага усилия националната валута на страната да играе по-голяма международна роля, макар перспективите пред юана да са ограничени заради слабата конвертируемост и строгото управление от страна на властите.

Новините, че Саудитска Арабия е в разговори с Пекин за ценообразуване на някои доставки на петрол в юани, само засилват спекулациите, че валутата ще разшири употребата си по света при търговията на стоки, като се възползва от засилването на дедоларизацията в резултат на войната между Русия и Украйна.

Страните от Латинска Америка са инвестирали близо 30 млрд. долара в активи под формата на юани през последните 5 години, по данни на Goldman Sachs Group Inc.

В доклад от месец март, анализатори от инвестиционната банка посочиха, че Израел „прави някои ключови промени в диверсификацията”, като е добавил в резервите си юани на стойност над 1 млрд. долара само в рамките на месец февруари.

Новата валутна кошница на Израел също отразява трансформацията в търговските потоци на страната, тъй като страната развива процъфтяваща технологична индустрия с глобален обхват. Освен това страната откри природен газ, чрез който може да стане енергийно самодостатъчна и дори да изнася горивото.

Въпреки, че САЩ си остават най-големият търговски партньор на Израел, според данни, събрани от Bloomberg, общите търговски обеми с азиатската икономика са нараснали близо два пъти в периода 2016 – 2021 година. В Европа, най-големите търговски партньори на Израел са Германия и Швейцария.

Още: Какво се случва с най-амбициозния проект в света за национална виртуална валута?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес