Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Италия наложи спорни ограничения за фотоволтаиците

07 май 2024, 16:31 часа • 7351 прочитания

Италианското правителство ограничи инсталирането на фотоволтаици върху земеделска земя, предаде Ройтерс. Решението предизвика широки критики, тъй като може да подкопае целите на Рим за декарбонизация.

Новите правила са част от по-широк пакет от мерки за защита на земеделието и рибарството и включват забрана за инсталиране на фотоволтаични системи с модули, поставени на земята на площи, класифицирани като земеделски.

"Сложихме край на бурното инсталиране на наземни фотоволтаични (панели)", каза министърът на земеделието Франческо Лолобриджида на пресконференция след заседанието на кабинета, на което бяха одобрени мерките, пише БТА.

Още: Радев сезира Конституционния съд за фотоволтаиците на земеделска земя

Селскостопанските лобита – ключови поддръжници на дясното правителство на министър-председателя Джорджа Мелони – отдавна призоваваха за ограничения на панелите, заявявайки, че те са несъвместими с отглеждането на селскостопански култури и животни.

В разрез със зелените цели? 

Екологичните асоциации обаче обвиниха правителството, че подкопава зелените цели, договорени с партньорите от групата Г-7.

Миналата седмица на срещата на министрите на енергетиката от Г-7 Италия се ангажира да утрои инсталираните мощности за възобновяема енергетика до 2030 г. и постепенно да премахне електроцентралите, захранвани с въглища, през първата половина на следващото десетилетие.

Още: Гърция купува фотоволтаици в България

Министърът на енергетиката Джилберто Пичето Фратин, който според правителствени служители първоначално се е противопоставил на плана, каза пред репортери, че новите ограничения няма да застрашат целта на правителството да инсталира около 38 гигавата (GW) мощности до 2030 г. чрез фотоволтаични централи.

Земеделският министър Лолобриджида обясни, че схемата не е насочена към фотоволтаични проекти, при които слънчевите панели се инсталира високо над ниви и лозя, за да се извлече двойна полза от земята, като се произвежда енергия по време на периоди на силна слънчева светлина и същевременно се позволява на културите да растат.

Ограниченията върху соларните централи могат да повлияят негативно на енергийните компании, които имат цели за растеж в соларния сектор, посочиха финансови анализатори.

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес