Гражданите на коя държава харчат най-много средства за луксозни стоки? Според оценки на Morgan Stanley, най-сериозни средства за покупка на луксозни продукти на глава от населението се отделят в Южна Корея.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Инвестиционната банка изчислява, че разходите на южнокорейците за лускозни стоки са нараснали с 24% през 2022 година до общо 16.8 млрд. долара или 325 долара на глава от населението. Това е далеч повече от гражданите на САЩ и Китай, където разходът за луксозни стоки възлиза съответно на 280 долара и 55 долара на глава от населението, предава CNBC.
Компаниите за луксозни продукти също отчитат силни продажби в Южна Корея.
Moncler посочва, че приходите ѝ от Южна Корея са скочили повече от два пъти през второто тримесечие спрямо периода от преди пандемията. Richemont Group, собственикът на Cartier, отбелязва, че Корея е сред регионите където продажбите нарастват с двуцифрен темп през 2022 година спрямо последните две години.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Въпреки, че Prada посочи, че локдауните в Китай са допринесли за 7% спад в продажбите на дребно през миналата година, модната къща отбелязва, че понижението е „смекчено от силното представяне в Корея и Югоизточна Азия.”
Особености на пазара
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Анализаторите на Morgan Stanley обясняват, че търсенето на луксозни стоки сред южнокорейските купувачи се движи както от увеличаване на покупателната способност, така и от желанието за демонстриране на социално положение.
„Външният вид и финансовият успех могат да резонират повече с потребителите в Южна Корея, отколкото в повечето други страни.”, посочва анализаторите в доклада на институцията.
Демонстрацията на благосъстояние също така е социално приемливо в корейското общество. Проучване на McKinsey разкрива, че едва 22% от анкетираните корейци определят демонстрацията на луксозни стоки като проява на лош вкус, спрямо дял от 45% в Япония и 38% от китайците.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Търсенето на луксозни стоки е подкрепено също и от повишаването на благосъстоянието на корейското общество. Данни на Централната банка на Южна Корея показват, че нетното състояние на домакинствата в страната е нараснало с 11% през 2021 година. Около 76% от богатството на корейските домакинства е под формата на недвижими имоти, където се наблюдава значително покачване на цените от 2020 година насам.
Инвестиционната банка отбелязва още, че компаниите за луксозни стоки разчитат на корейски знаменитости за допълнително катализиране на търсенето.
„Почти всички основно корейски знаменитости са бранд посланници на водещите луксозни къщи”, отбелязва докладът.
Консултантската компания Bain & Company обаче смята, че методологията, разчитаща на изчисления на глава от населението, не би следвало да е приложима за пазара на луксозни стоки.
„Луксът по дефиниция не е продукт за масовия пазар”, посочва пред CNBC партньорът в Bain & Co Уейуей Син.
„Бих предложил да се разпределят пропорционално общите разходи за лукс според броя на населението, което е от средната класа и нагоре, което би било по-смислена мярка за отразяване на отношението и потреблението към лукса“, казва Син, добавяйки, че това ще намали разликата.
Нереализиран потенциал в Китай
Според Morgan Stanley, ситуацията в Южна Корея е добър пример как може да изглежда китайският пазар на луксозни стоки, където засега проникването е на по-ниско ниво.
Анализаторите посочват, че двете страни споделят сходни прилики в отношението си към луксозните продукти като символи на социален статус.
В момента южнокорейските годишни разходи на глава от населението за луксозни стоки остават повече от шест пъти по-високи от тези на китайските потребители.
Според прогнозите на McKinsey, световният пазар на луксозни стоки ще нарасне между 5% и 10% през 2023 година, подкрепен от търсенето в САЩ и Китай.
„Очакваме растежът да се възобнови, след като Китай се възстанови от настоящите Covid вълни, което трябва да се случи до първото тримесечие.”, добавя Син.
Още: Кой е Бернар Арно, най-богатият човек в света?