Глобалните купувачи и продавачи на втечнен природен газ се подготвят за по-голяма несигурност по отношение на руските доставки. Перспективите остават неясни в навечерието на зимния сезон, както относно търсенето на газ в Европа, така и по отношение най-големия вносител на втечнен природен газ - Китай, посочват представители на сектора, предава Reuters.
Западните санкции срещу Русия спряха доставките на руски газ за Европа, доведоха до ръст на световните цени на газа и породиха опасения за енергийната сигурност.
В допълнение към непредсказуемото време, остава неясно дали ще има по-нататъшни съкращения на руските доставки за Европа. Освен това не е сигурно дали Европа може да изгради нова инфраструктура за внос на втечнен природен газ (LNG) навреме, за да замени руските обеми.
Стои и въпросът кога Китай ще премахне COVID ограниченията, заради които вносът беше намален през първите пет месеца на годината.
„Съществува огромна несигурност какво ще се случи след това“, коментира Стив Хил, изпълнителен вицепрезидент на Shell на Световната газова конференция.
„Ако преобразуваме обема на руския тръбопроводен газ в Европа през 2021 г. в обем втечнен газ и допълнително втечнения газ, доставен в Европа през 2021 г., ще получим необходим еквивалент от 200 млн. тона. Това е половината от размера на сегашната глобална индустрия за втечнен газ“.
"Инфраструктурните ограничения, които се появиха, когато газовите потоци промениха посоката си от запад на изток, усложниха обстановката повече от очакваното", добавя той.
Педер Бьорланд, вицепрезидент по маркетинг и търговия с природен газ в Equinor, твърди, че променящите се потоци са създали „странен пазар“, където някои страни в Европа като Великобритания получават мащабни доставки, но нямат инфраструктура, която да транспортира газа до важни разпределителни центрове като Германия.
Германия изгражда терминал за доставка на втечнен природен газ и има договор за плаващи съоръжения за съхранение и регазификация.
"Това е надпревара с времето. Ние вярваме, че съоръженията за регазификация вероятно ще заработят преди края на зимата, но може би няма да успеят до началото на сезона. Така че това е много деликатен въпрос", казва Майкъл Стопард, ръководител на глобалната газова стратегия в Global Commodity Insights.
Тежката зима в северното полукълбо може също да предизвика конкуренция между Европа и Азия за втечнен газ и да повиши цените.
„Когато навлизаме в зимата... пазари като Азия наистина започват да се конкурират за тези товари“, твърди Анатол Фейгин, изпълнителен вицепрезидент в Cheniere Energy.
Въпреки това, изпълнителен директор, чийто клиент е китайски вносител на газ и отказва да бъде назован поради политиката на компанията, предположи, че купувачите вероятно ще бъдат по-подготвени от миналата година, тъй като европейски страни като Германия и Италия стандартно изискват минимални нива на складови запаси. „Тази година не е толкова песимистично, тъй като всички се подготвят за зимата“, посочи той.
Главният изпълнителен директор на Woodside Energy Group Мег О'Нийл казва, че очаква цените на втечнен природен газ да останат високи през следващата година, тъй като пазарът се приспособява към прекъсванията на доставките.
Още: Може ли американският втечнен газ да прекрати зависимостта на ЕС от руските доставки?