Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Глобалните газови пазари постепенно се балансират

04 май 2023, 10:13 часа • 823 прочитания

Световните газови пазари постепенно се балансират, но се очаква да останат затегнати през 2023 г., на фона на по-ниските доставки на руски тръбен газ за Европа. Това пише в най-новия доклад на Международната агенция по енергетиката (МАЕ) за състоянието на газовия пазар, съобщи Ройтерс.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Европейските и световните газови пазари претърпяха голям шок в доставките през 2022 г., когато Русия намали потоците към ЕС с 80 процента, предизвиквайки глобална енергийна криза.

"Булгаргаз" предлага по-ниска цена за газа за май

Меките температури, увеличаването на износа на втечнен природен газ (ВПГ) и силният спад в търсенето на синьо гориво помогнаха за смекчаване на шока, оставяйки газохранилищата в Европа пълни на около 60 процента.

"Отслабналото напрежение на пазара и сравнително доброто ниво на запълняемост на хранилищата преди лятото са причина за предпазлив оптимизъм за сигурността на доставките", посочват експертите на МАЕ.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

"Подобрената перспектива за газовите пазари през 2023 г. не е гаранция срещу бъдеща нестабилност", предупреждават все пак те, като се аргументират, че глобалните доставки на газ се очаква да останат ограничени тази година, "а глобалният (енергиен) баланс е обект на необичайно широк диапазон от несигурност".

Рисковете, които включват неблагоприятни метеорологични условия, като сухо лято, по-ниска наличност на ВПГ, както и възможността за по-нататъшен спад на руските доставки за Европа, биха могли да подновят пазарното напрежение и волатилността на цените, алармира МАЕ.

В Европа потреблението на газ е спаднало с рекордните 16 процента, или 55 милиарда кубични метра, през сезон 2022/23 г.

В доклада на МАЕ пише още, че сега ЕС се нуждае само от половината от нивото на нагнетяване в газохранилищата, което бе нужно миналото лято, за да напълни капацитета им на 90 процента до началото на следващия отоплителен сезон.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Сега доставките на ВПГ представляват две трети от вноса на газ в Европа, покривайки около една трета от търсенето му през изминалия отоплителен сезон. Европейският внос на ВПГ се е увеличил с 25 процента, или 20 милиарда кубически метра през 2022/23 г., като САЩ са доставили над 45 процента от допълнителните количества.

МАЕ прогнозира глобалното предлагане на ВПГ да се увеличи едва с 4 процента (или над 20 милиарда кубични метра) през 2023 г., което няма да е достатъчно, за да компенсира очакваното намаляване на доставките от Русия за Европа.

Междувременно вносът на ВПГ в Китай, който намаля с 20 процента през 2022 г., позволявайки насочване на танкери към Европа, се възстанови през март, подкрепен от по-високото вътрешно търсене.

Очаква се пратките на ВПГ за Китай да се увеличат с 10-15 процента в сравнение с 2022 г., но все пак да останат под нивата от 2021 г., съобщават още от МАЕ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес