Германският парламент одобри прилагането на глобален минимален корпоративен данък като част от процеса по ратифицирането на международната сделка, която гарантира, че големите компании ще плащат минимална данъчна ставка от 15 на сто.
Мултинационалните фирми ще трябва да плащат това ниво на данък върху всичките си печалби в световен мащаб, независимо къде са генерирани печалбите.
През 2021 г. близо 140 страни постигнаха предварително съгласие по споразумение, предложено от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Неговото прилагане се планира да започне от следващата година, като целта му е да попречи на големи компании като Amazon, Meta, Alphabet и др. да избягват данъчното облагане чрез прехвърляне на печалби към държави ниски данъчни ставки.
Още: Асен Василев: Няма да въвеждаме 15% корпоративен данък, ГЕРБ лъжат
Това ще важи за всички подобни компании и големи местни групи с оборот над 750 милиона евро (800 милиона долара) годишно. Очаква се увеличението да доведе до допълнителни приходи в бюджетите на страните в размер на 220 милиарда долара в световен мащаб.
Миналия декември страните членки на ЕС се споразумяха за обща директива, за да осигурят еднакво прилагане на данъка в рамките на ЕС, и тази директива трябва да бъде приета в националното законодателство на всички страни от ЕС до края на годината.
Законът беше одобрен в Германия с подкрепата на всички коалиционни партии и основната опозиционна партия, предаде БТА.
Министерството на финансите изчисли по-рано тази година, че могат да се очакват допълнителни данъчни приходи от 910 милиона евро в Германия от 2026 г. През 2027 и 2028 г. се прогнозира данъкът да донесе съответно 535 и 285 милиона евро.
Още: ЕП поиска от големите корпорации да се отчитат публично