Американският енергиен гигант ExxonMobil съди ЕС в опит да принуди блока да отмени новия си данък върху свръхпечалбите на петролните компании, пише ВВС.
Данък върху свръхпечалбите се налага на фирми, които са се възползвали от нещо, за което не са отговорни и целта е с него да се осигуряват компенсации за пострадали от рекордните цени. Енергийните фирми получават много повече пари за техния нефт и газ, отчасти поради опасения за доставките в резултат на руската инвазия в Украйна.
Но Exxon обвинява Брюксел в превишаване на законовите си правомощия, наричайки мярката "контрапродуктивна".
ОЩЕ: 33% данък за компании със свръхпечалбата от горива, решиха депутатите
ExxonMobil отчете тримесечна печалба от почти 20 милиарда долара (17,3 милиарда паунда) през октомври.
Какъв е данъкът върху свръхпечалбите за петролните и газовите компании?
През септември председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви плана големите петролни, газови и въглищни компании да платят „кризисна вноска“ върху увеличените си печалби за 2022 г. Обявен е 33% данък върху печалбите за тази година, които са с над 20% по-високи от средните за предходните три години.
Но Exxon твърди в жалба, подадена в базирания в Люксембург Съд на ЕС, че таксата обезсърчава инвестициите и подкопава доверието на инвеститорите. „Дали ще инвестираме тук зависи преди всичко от това колко привлекателна и глобално конкурентна ще бъде Европа“, каза говорителят на Exxon Кейси Нортън пред агенция Ройтерс.
На среща с инвеститори по-рано този месец главният финансов директор на ExxonMobil изчисли, че данъкът на ЕС ще струва на групата "над 2 милиарда долара".
Европейската комисия заяви, че "взема под внимание" правната молба на Exxon и каза, че "сега ще зависи от съда в Люксембург да се произнесе по този случай", съобщи Financial Times.
ЕС до голяма степен се опитва да се освободи от руската енергийна зависимост, но това го накара да се бори за алтернативни, по-скъпи източници. Европейският съвет изчислява, че могат да съберат 140 милиарда евро (123 милиарда британски лири) от налозите върху производителите и доставчиците на електроенергия, която не е газ, които правят по-големи от обичайните печалби от текущото търсене.