Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето как големите банки в САЩ преминаха годишния стрес тест на Фед

29 юни 2023, 09:37 часа • 4222 прочитания

Всички големи банки в САЩ са преминали успешно годишния стрес тест на Федералния резерв, чиято цел е да оцени доколко биха се справили с голяма финансова криза, съобщи централната банка.

Фед установи, че всички 23 тествани банки "са добре позиционирани, за да издържат на тежка рецесия и да продължат да отпускат кредити на домакинствата и бизнеса дори по време на тежка рецесия", се посочва в публикувания от него доклад.

Регулаторите в САЩ затегнаха изискванията към големите банки

Последните резултати от тестовете последваха широко разпространените банкови сътресения в САЩ и Европа по-рано тази година, предизвикани от бързия фалит на калифорнийския регионален кредитор Silicon Valley Bank (SVB).

SVB преживя масово източване на банката от вложители, обезпокоени от въздействието на бързо нарастващите лихвени проценти.

"Днешните резултати потвърждават, че банковата система остава силна и устойчива", заяви в изявление заместник-председателят на Фед, отговарящ за надзора, Майкъл Бар.

"Трябва да останем скромни по отношение на това как могат да възникнат рискове и да продължим работата си, за да гарантираме, че банките са устойчиви на редица икономически сценарии, пазарни сътресения и други стресове", все пак добави той.

Малките местни банки и средните по размер регионални банки бяха освободени от тези тестове.

Тазгодишният стрес тест предполагаше, че банките ще се борят с тежка глобална рецесия, значителен спад на цените на търговските имоти и жилищата, значително увеличение на броя на незаетите офис площи и рязък скок на равнището на безработица до пик от 10%.

При този сценарий Фед установи, че съвкупното съотношение между собствения и привлечения капитал на банките - което осигурява защита срещу загуби - ще намалее с 2,3 процентни пункта до 10,1%.

Установено е обаче, че всички 23 банки ще останат над минималните си капиталови изисквания по време на хипотетичната рецесия, въпреки че ще претърпят общи прогнозни загуби от над половин трилион долара.

В изявление президентът на Асоциацията на американските банкери Роб Никълс заяви, че резултатите от теста показват, че американските банки остават силни.

Те също така показаха, че институциите са "натрупали значителни капиталови резерви, които ще им позволят да продължат да отпускат кредити и да подкрепят нашата икономика дори при най-тежките икономически условия", добави той.

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес