Съветът на директорите на Руската централна банка предприе намаляване на основния лихвен процент със 150 базисни пункта до 8%. Решението е мотивирано от забавилия се ръст на инфлацията и прогнозите за по-нататъшно забавяне, става ясно от съобщение, публикувано днес на официалния сайт на институцията.
Спадът от 9.5% на 8% е изненада за икономистите, които очакваха понижение с 50 базисни пункта, сочат данните от проучване на Reuters.
Това е петото поред намаляване на основния лихвен процент от страна на Руската централна банка. Институцията бе принудена да увеличи рязко лихвите от 9.5% на 20% след началото на войната в Украйна, когато руският бизнес бе ударен от западните санкции.
Тогава ходът бe предприет с цел „поддържане на финансовата и ценова стабилност и защита на спестяванията на гражданите от обезценяване“, се казва в изявление на регулатора от 28 февруари тази година, цитирано от руската държавна агенция РИА.
За последно смъкване на лихвите имаше през юни, когато основната лихва бе понижена до нивото от преди началото на инвазията от 9.5%.
Понастоящем очаквания за ръста на инфлацията от страна на домакинствата и бизнеса се занижават и достигат нивата от пролетта на 2021 година. Отчетеният спад в бизнес активността е по-нисък от прогнозите на Централна банка на Русия от миналия месец, се казва в днешното изявление на институцията.
От регулатора обаче съобщават, че влияещите на руската икономика външни фактори продължават да представляват предизвикателство и все още ограничават икономическата активност във федерацията.
Възможно е още едно намаляване на основния процент през втората половина на 2022 година. Според прогнозите на централната банка на страната, годишната инфлация ще намалее до диапазона 12–15% през 2022 г., ще достигне до 5–7% през 2023 г. и ще падне до 4% през 2024 година.
Прогнозите се изграждат на факта, че през юни инфлацията в страната се понижи до 15.9% на годишна база, след като през май бе отчетен скок в цените от 17.1%.
Още: Централната банка на Русия забранява на дребни инвеститори да купуват чуждестранни акции