Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цените на петрола се повишиха след решението за тавана на ЕС и стратегията на ОПЕК+

05 декември 2022, 11:12 часа • 2111 прочитания

Цените на петрола се увеличиха, след като основните производители се съгласиха да продължат да намаляват добива, а Г-7 и ЕС заявиха, че ще ограничат цената на руския петрол.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

В понеделник сутринта сортът „Брент“ поскъпна с около 0,6% до над 86 долара за барел, предаде BBC.

В петък Г-7 се договори да ограничи цената на руския петрол до 60 долара за барел, за да увеличи натиска върху Русия заради инвазията в Украйна, като страните от ЕС постигнаха същото съгласие.

ОЩЕ: Таван за руския петрол: Какво следва и как България ще наказва нарушения

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Ценовият таван означава, че само руски петрол, закупен за по-малко от 60 долара за барел, ще може да бъде транспортиран с танкери на страните от Г-7 и ЕС, застрахователни компании и кредитни институции. 95% от този бизнес е базиран в държавите от Г-7 и това ще затрудни Москва да продава своя петрол на по-висока цена.

Русия заяви, че няма да приеме горната граница на цените и заплаши да спре да изнася петрол за държавите, които приемат мерките.

Междувременно през уикенда групата на петролните производители и износители ОПЕК+ заяви, че ще се придържа към политиката си за намаляване на добива. ОПЕК+ е група от 23 държави износителки на петрол, включително Русия, която редовно се среща, за да решава какви количества суров петрол да продава на световния пазар. "Това решение на ОПЕК+ да запази квотата на същото ниво - само по себе си е косвена подкрепа за петролния пазар", заяви пред BBC Канг Ву от S&P Global Commodity Insights.

Анализаторите твърдят, че цените на петрола са се повишили и от облекчаването на ограниченията за движение на автомобили в някои китайски градове, което може да доведе до увеличаване на търсенето на петрол. Все повече градове в Китай, включително Урумчи в северозападната част на страната, заявиха, че ще разхлабят ограниченията след масовите протести срещу политиката на страната за "нулеви стойности на COVID".

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Русия е вторият по големина производител на суров петрол в света след Саудитска Арабия и доставя около една трета от нуждите на Европа. От 5 декември - т.е. днес - в ЕС обаче влиза в сила ембаргото за внос на руски петрол по море.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес