Bank of England стана поредната централна банка, която качи основния си лихвен процент. Този път само с 25 базови пункта до 4.25 процента.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Банката обяви, че очаква инфлацията на Острова да се охлади по-бързо от първоначалните оценки, въпреки публикувания ден по-рано скок на потребителските цени.
Инфлацията във Великобритания изненадващо скочи
С доста по-оптимистични нагласи по отношение на ниската скорост на икономическия растеж, седем от деветте члена на банковия паричен комитет гласуваха “за”, а двама се въздържаха. Това е 11-то поред повишение на кредитните разходи в Обединеното кралство от декември 2021-а насам, но пък най-малкото от юни 2022-а.
Английските централни банкери, които се опитват да балансират слабия икономически растеж на страната и несигурността около глобалните банки с упорито високата инфлация, увериха в официалното си изявление след края на съвещанието, че ще продължат да следят изкъсо индикациите за инфлационен натиск, включително от пазара на труда и ръста на заплатите и на инфлацията в сектора на услугите. Те допълват, че при всяко доказателство за по-устойчив ценови подем, ще се изисква по-нататъшно затягане на паричната политика.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Bank of England също очаква рязък спад на инфлационния натиск в периода април-юни въпреки изненадващия ценови скок до 10.4% през февруари. Преди тези шокиращи данни инвеститорите бяха поделени в очакванията си поравно – 50:50 – в очакванията си Английската централна банка да не променя лихвите за първи път от ноември 2021-а след спасителната акция за Credit Suisse и фалита на банката на Силициевата долина SVB.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Bank of England също отчете “големите колебания” на финансовите пазари по света, предизвикани от трусовете в банковия сектор, но оцени британската банкова система като стабилна. И обеща паричният комитет да продължи да следи зорко последствията от кредитните условия за домакинствата и бизнеса, и оттам – влиянието им върху макроикономическата и инфлационна политика.