На срещата на върха на Г-20 в Ню Делхи следващия месец президентът на САЩ Джо Байдън ще настоява за реформи в МВФ и Световната банка, които да обслужват по-добре нуждите на развиващите се страни, съобщи Белият дом.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Съветникът на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан заяви, че двете международни организации трябва да предложат по-добра алтернатива за подкрепа и финансиране на развитието на това, което той нарече "принудително и неустойчиво кредитиране" от страна на Китай чрез инициативата на Пекин "Един пояс, един път". "Чухме силно и ясно, че държавите искат да увеличим подкрепата си пред лицето на припокриващите се предизвикателства, пред които са изправени", заяви Съливан пред репортери.
Още: Кристалина Георгиева предупреди за нова Студена война, която ще струва скъпо
По време на срещата на Г-20 Байдън "наистина ще съсредоточи голяма част от енергията си, докато е там, върху модернизирането на многостранните банки за развитие, включително Световната банка и МВФ", каза той. "Целта е да се гарантира, че банките за развитие предлагат "висококачествени решения с голям ефект" на предизвикателствата, пред които са изправени развиващите се страни", добави Съливан.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Той нарече двете институции "високоефективни и прозрачни", противопоставяйки ги на инициативата на Пекин "Един пояс, един път" - десетилетна програма за разширяване на тежестта на Китай в глобалното развитие, която включва големи инфраструктурни и индустриални заеми за по-бедните страни.
Още: Ето прогнозата на МВФ за световната икономика
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
"Предполагам, че Световната банка и МВФ са положителна, позитивна алтернатива на един много по-непрозрачен или принудителен метод" на финансиране на развитието, който Китай предлага, отбеляза американският служител.
САЩ ще прокарат в Ню Делхи предложения, които ще увеличат кредитната мощ на Световната банка и МВФ с около 200 млрд. долара. Съливан обаче подчерта, че като член на Г-20 и ключов партньор в МВФ и Световната банка Пекин е от основно значение за модернизирането на двете институции. "Така че нашата подкрепа за Световната банка и МВФ не е насочена срещу Китай", каза той, цитиран от БГНЕС.
Още: Байдън е в очакване: Ще разговаря лично със Си Дзинпин през есента
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Съветникът на Белия дом по националната сигурност направи коментарите си в момент, когато доминираният от Китай форум на големите нововъзникващи икономики - БРИКС - провежда собствена среща на върха в Южна Африка.
Така наречените държави от БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка - представляват една четвърт от световната икономика и интересът към присъединяване към клуба рязко нарасна.
Още: Байдън търси десетки милиарди от Конгреса, включително за Украйна
"Ние не гледаме на БРИКС като на някакъв вид геополитически съперник на САЩ или на някой друг. Това е един много разнообразен набор от държави", заключи Съливан, цитиран от БГНЕС.