Българо-германски консорциум ще строи анаеробна инсталация в Бургас за 31,2 млн. лева с ДДС, става ясно от обявление на общината. ДЗЗД „Балканика Биогаз“ се състои от българската „Балканика Енерджи“ ЕАД – София, и „Bekon GbmH“ – Германия.
Още: Няма риск от воден режим в Бургаско, увери регионалният министър
Още: Кметът на Бургас обсъди с регионалния министър ремонта на 4 пътни отсечки
В изпълнение на проекта „Проектиране и изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци за регионална система за управление на отпадъците на Регион Бургас“ е създадено партньорство между общините Бургас, Несебър и Поморие. Финансирането му е осигурено от ОП „Околна среда“.
Капацитетът й е 30 352 тона на година. Освен това ще се изгради инсталация за компостиране с приблизителен капацитет 27 000 тона ферментационен продукт на година от изхода на инсталацията за анаеробно третиране, както и когенерационен модул за производство на електрическа и топлинна енергия.
Специфичната цел е да се намали количеството депонирани битови отпадъци, а също така да се въведе разделно събиране на биоразградими отпадъци, се сочи в документацията.
Още: Пленер с кауза "Подари усмивка" обедини деца, ученици и студенти в Бургас
Още: Не може да се гледа морето: Ограда изникна на плаж в Созопол
Имотът, в който ще се реализира проектът, е с обща площ 125 дка, като теренът на самата площадка е около 14 дка. Намира се на около 250-300 метра северно от Бургаското езеро, на улица "Крайезерна", близо до пречиствателната станция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Учениците от Бургас научиха колко са важни за имунитета червените плодове и зеленчуци
Проектиране и изграждане на анаеробни инсталации за разделно събрани биоразградими отпадъци е препоръчана технология на анаеробно разграждане чрез метода на суха метанизация. Към нея ще се изгради закрито компостиране, биофилтър и когенерационен модул за производство на електрическа и топлинна енергия.
Ще се направят 8 биореактора, 6 тунела за компостиране, гараж за 11 тежкотоварни автомобила, работилница, административна част, резервоар за перколат, павилион за приемане и охрана, бариери, вана за измиване на гуми, както и кантар.
Още: За първи път заря за Великден в Бургас
Още: Бургаските деца се запознаха със здравословните предимства на млякото и млечните продукти
Освен спечелилият поръчката, в състезанието е участвал и консорциум „Биоразградими отпадъци Бургас“ с участници „СР ИНженеринг“ ЕООД и „Атаро Клима“ ЕООД с подизпълнители „Уотър Енвайро Проджект“ ЕООД и „Уейст Трийтмънт Технолодийс Б.В“ (Германия), но той е бил отстранен от участие още преди да се отворят ценовите оферти.