Кой стои зад протеста на медицинските сестри е въпрос, който си задават медицински работници от Бургас. Според представители на официалните съсловни организации (КНСБ и КТ "Подкрепа"), на път е да бъде създаден нов синдикат (бел. ред. - Синдикат на медицинските специалисти, който вече беше учреден благодарение на сестрите Мая Илиева и Веселина Ганчева). Повод за техните предположения са последните протестни действия на медицински специалисти.
Протестът на медицинските сестри, който се проведе в София, е организиран през Фейсбук", каза за Actualno.com Радостина Димитрова, която е председател на Регионалната колегия на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи в Бургас. "Този протест не е организиран от нашата асоциация. Организират го колеги през Фейсбук. Ние, разбира се, подкрепяме исканията, това са колеги и наши членове, но не сме организатори. Част от исканията им са и наши искания на асоциацията от 10 години така, че всички искаме едно и също. Официално, чрез Регионалната колегия на съсловната организация, ние не правим протест. Те помежду си поддържат връзка и така е станало", добави тя.
Actualno.com потърси и Дина Димитрова, федерален секретар на Медицинска федерация - КТ "Подкрепа" и Областен председател - ПБС Бургас. "Този протест в София е организиран от медицински сестри, които явно ще правят свой синдикат. Това са хората на Мария Илиева. Аз не зная много, научих за него от медиите".
На своя протест медицинските специалисти поискаха реформи в здравеопазването и достойно възнаграждение. Друго тяхно искане е браншовото споразумение, подписано на национално ниво, да бъде задължително като колективен трудов договори за всички болници.
От свой източник Actualno.com научи, че в Бургас само отделни медицински сестри подкрепят протеста и посещават митингите. С медицинските специалисти в града са проведени много срещи и е проведена анкета. Станало е ясно, че големият проблем идва от факта, че самите медицински работници трябва да направят избор. Те трябва сами да избират между две неща. Едното е, да се повишат основните заплати на 950 лева, но да се получават допълнителните финансови стимули от клиничните пътеки. Второто е само повишение на заплатите, но над 950 лева. По-голямата част от запитаните са избрали варианта с клиничните пътеки, но има и медицински звена, в които няма пътеки и те са избрали варианта с повишение на заплатите. Това е причината да не може да се постигне единно мнение по въпроса, смятат запознати.