Странен договор с австрийската компания „Умвелтбудесамт ГмбХ“ за 960 000 лв. с ДДС е сключило „ВиК“ ЕООД – Бургас. Той е за разработване на специфични и подробни природозащитни цели за защитените зони от „Натура 2000“, засегнати от „Интегриран воден проект за област Бургас“.
Самият интегриран воден проект на Бургас е на стойност почти половин милиард лева – точно 459 330 577 лв., като Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) обезпечава безвъзмездно 323 691 316 лева от тях. Допустимият период за изпълнение на проекти по нея е 31.12.2023 г.
„Със свои писма от 23.06.2020 г. и 16.10.2020 г. службите на Комисията изискват от страна на УО на ОПОС допълнителна информация, свързана с извършените процедури по оценка на въздействието върху околната среда, липсата на специфични консервационни цели за защититените зони, в обхвата или в близост на които са предвидени интвервенции по Проекта, оценката на кумулативния ефект от реализацията на Проекта върху видовете и местообитанията – предмет на опазване в засегнатите зони от националната екологична мрежа Натура 2000.
Представената от страна на Възложителя и УО на ОПОС допълнителна информация не е възприета като задоволителна от ЕК и определянето на специфични природозащини цели за засегнатите от проекта защитени зони и извършването на подходяща оценка на въздействието върху околната среда е определено като предварително условие за финансиране и реализация на тази част от инвестиционните намерения, които се реализират в обхвата на зони от екологична мрежа Натура 2000. Въпросите, свързани с определяне на специфични природозащитни цели, разрешаването на които се явява условие за положителна оценка и одобрение на проекта от страна на ЕК, изискват неотложни действия и ангажимент на компетентните по ЗООС държавни институции“, се сочи в мотивите за стартираната по вид процедура.
Защо договорът е странен обаче?
Първо, защото изобщо не става ясно как точно тази фирма е избрана за изпълнител.
Решението за откриване на процедура е от февруари месец тази година чрез механизма „Договаряне без предварителна покана за участие“, а названието ѝ не фигурира във въпросното решение. При тази процедура се посочва фирмата, поканена да проведе договарянето.
Второ, защото становището на Агенцията за обществени поръчки е накратко казано неодобрително за избрания механизъм на възлагане.
Трето, защото въпреки негативното становище на АОП, договор е подписан.
Четвърто, срокът на поръчката е 12 месеца, договорът е подписан на 2-ри август, а ще действа от 1-ви септември 2021 до 31-ви декември 2022 г. – тоест 16 месеца.
Пето, самото естество на договора. Той е за разработване на природозащитни цели в защитените зони. При допустим период за изпълнение на проекти по ОПОС до края на 2023 г. и срок за дейностите по „Натура 2000“ до края на 2022 г., излиза, че голяма част от строително-монтажните работи ще се извършват паралелно с дейностите в полза на защитените местообитания и видове. Това или ще ги обезсмисли в значителна степен, или няма да има време да се приложат експертните съвети за опазването им.
Шесто, работата, свързана с опазване на видовете и местообитанията, с оценката за въздействието върху околната среда е трябвало да се свърши преди години, във всички случаи преди да започнат строителните дейности. В случая редът е объркан, или както се казва "каруцата пред коня".
Повече подробности за несъответствията по тази поръчка се откриват в становището на АОП, което не е взето предвид от възложителя (Цялата процедура, заедно с обявлението, становището на АОП и договора може да видите ТУК).
Actualno.com направи опит да се свърже с ръководството на „ВиК“ ЕООД – Бургас, но безуспешно. Медията ни ще предостави възможност на засегнатите от публикацията страни да изразят своята позиция.