Обществено обсъждане на плановете за изграждане на крематориум в Камено се провежда в града. В същото време местните жители протестират пред общината срещу намеренията на инвеститора. Според тях крематориума ще има лошо въздействие върху околната среда в района: ще замърси въздуха им и ще попречи на развитието на туризма.
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
Проектът на инвеститора е за над 3,5 млн. евро. Крематориумът трябва да се намира на около километър от града. По план той трябва да заработи през 2021г.
Колкото и да говори инвеститора, че ще бъде чист и екологичен, няма дим без огън. Това ще замърси водата, почвата и въздуха. Разпространихме опасенията си и хората се отзоваха. До момента сме събрали 1400 подписа в подписка против крематориума, разказа Добри Добрев, председател на Инициативния комитет и жител на Камено, пред Нова тв.
Не е ясно защо точно в Камено трябва да има крематориум, обяви друг жител на града. Няма никакви аргументи, които да подкрепят тази идея, продължи той, "Ние сме наказани тук. От Нефтохим, най-големият замърсител е на наша територия. На наша територия е и най-голямото сметище тук - обслужваме всички бургаски общини в района. Липсва ни само крематориум."
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
Според инвеститора е технически невъзможно на територията на крематориум да бъдат изгаряни отпадъци с различно предназначение. По думите на негов представител пред Нова тв "това е инвестиционно намерение, а не екологичен замърсител". Доказва го и докладът за въздействие върху околната среда, който ще бъде представен на обсъждането, каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
"Ние ще защитим и представим нашата инвестиция. Според мен хората не са запознати с темата. Абсолютно нищо застрашаващо няма да излиза от сградата на крематориума, както те си рпедставят кълба от дим. Има много икономически и социални аспекти, които ще донесат ползи за град Камено", коментира още представителят на инвеститора. Това са 3, 5 млн. евро, част от които ще се вкарат в икономиката на града, подчерта той.
"Вие ще ликвидирате икономиката на града. Кой ще дойде след вас след тези 3,5 млн.? Смятате ли, че нормален инвеститор ще стъпи повече в този град? Давате ли си сметка какви щети нанасяте на този град. Камено няма нужда от крематориум. За вас това са бройки. 7000 бройки, от които ще печелите. Направете го в Бургас, не тук.", разпали се един от протестиращите.
Кметът на града Желю Вардунски коментира, че заема позицията на закона и гражданите. "Сега верно много голяма част от тях са против и уважавам тяхното мнение, но има и хора, които са "за". 6000 са жителите на Камено, подписката е от 1400. Това означава, че по-голямата част от жителите на града са се разписали под нея. Виждам тяхното мнение, но администрацията освен да спазва закона, друго не може да направи."
Още: Бургас оглави Индекса на местната система за почтеност за 2024 г.
Още: Кметът на Бургас поиска помощ от депутатите за местната детска болница
Инвеститорът подчерта, че също разполага подписка в подкрепа на проекта за крематориум. 450 души, предимно политически и обществени лица са се подписали в нея. Тя обаче е събирана в Община Камено, т.е. от всички населени места в района.