Археолозите разкриха основите на изключително добре запазена църква. Това се случи при разкопки в местността Голата нива край Синеморец, където преди време те попаднаха на останки от тракийски укрепен дом.
Архитектурният план на откритието в голяма степен се доближава до този на църквата „Свето Възнесение Господне“ в Ахтопол. Съдейки по откритото голямо количество керамични и стъклени съдове, фрагменти от стенописи, построяването на църквата следва да се отнесе към средата-втората половина на XVIII в., смятат археолозите.
Планововете на местната администрация са да реставрират храма, информира в. "24 часа".
"Църквата е еднокорабна, с дължина 18 м и ширина 9 м.. Изградена е от ломени камъни споени с хоросан. Конструкцията е била укрепена с дървени пояси – сантрачи. Покривът е бил двускатен, а покритието е с венециански тип керемиди. Подът на църквата е вкопан в здравия терен – характерен белег на много църкви, строени през османското робство", заяви научният ръководител на разкопките Даниела Агре.
Със средства осигурени от Министерство на културата екипът на музея в Царево провежда проучване и на тракийски династичен дом в село Бродилово.
Снимка: Архив