Четиримата бивши български граничари, които са търсени от турското правосъдие заради инцидент, при който е загинал турски рибрар, продължават да живеят в неизвестност дали няма да лежат в турски затвор. След седмица, 16 октомври, пред Районен съд-Бургас ще бъдат представени обяснения
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
Адвокатът на четиримата – Росен Кожухаров, не се нае пред Нова телевизия да прогнозира кога ще се гледа делото в Турция. Той не можа да отговори и кой ще е защитник на българите в Турция, защото не се предвиждало български адвокат да може да действа пред турски съд.
Оказа се, че на българските граничари им е даден съвет да не напускат България. Уверенията от главния прокурор и омбудсмана са само на думи, оплакаха се българите. А Михаил Цонков, който е главното действащо лице в случая, имал възбрана от 2009 година върху имот - апартамент, който реално не може да ползва.
Предисторията
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
На 17 април 2008 година при сблъсък с турски бракониери на калкан, нарушили морската ни граница, Михаил Цонков произвежда неволно изстрел от служебното си оръжие и ранява смъртоносно турски рибар - това е твърдението на българския граничар. Ситуацията се разиграва в българска акватория, а на смяна с Цонков са Живко Петков, Николай Костов и Николай Петков. Тогава турските рибари плуват с малка жълта гемия и не се подчиняват на заповедта, произнесена на три езика от българските граничари. В архивите пише, че бракониерите опитали да потопят патрулния катер, като го надупчили с канджи. Последвал ръкопашен бой.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата