Новината за намалената цена на природния газ, който идва от Русия, накара много потребители да се надяват, че ще плащат по-ниски сметки за парно и топла вода. Така ли е наистина? За да отговори на този въпрос, Actualno.com потърси мнението на изпълнителния директор на "Топлофикация - Бургас" ЕАД инж. Христин Илиев.
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
"Всички експерти, които се изказват по темата, шикалкавят и аз не мога да отговарям на такива въпроси, дали ще поевтинее нашата услуга. Логиката е ясна - когато на един продукт му падне цената, крайните потребители също трябва да усетят от по-ниските цени. Но как ще стане това е такава каша, че аз не се ангажирам да коментирам. Освен това процесът ще е бавен. Това са решения на КЕВР, всеки месец ще се преизчислява, така че може да се окаже че тези 40% не са точно 40".
Инж. Илиев не се ангажира с цифри и дори се учудва на коментарите, които се изказват в медиите.
Сега "Топлофикация Бургас" работи на газ и биомаса. Това е другият проблем, защото дружеството губи всеки ден от биомасата. Никой не предвиждал намаление в цената на тази суровина, а и нямало причина за това.
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
"При тази суровина нищо не се е изменило. Биомасата, която използваме, се произвежда в България, от различни производители на слънчогледови и сламени пелети.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
Що се отнася до газта, ние сме в една група и си купуваме газ в зависимост от цената, която се предлага от различните доставчици. По тръбата тече най-различна газ, на различни цени. Не искам да се правя на пророк и супер специалист, след като все още нищо не е изяснено. Логично е да се намали и цената на крайния продукт - топлоенергията, но как ще стане това формула още няма и е доста сложно за изчисление", обясни ръководителят.
Инж. Илиев напомня, че в Бургас цената на топлата вода е една от най-ниските в страната и целта е тя да се запази такава.
Още: Бургас оглави Индекса на местната система за почтеност за 2024 г.
Още: Кметът на Бургас поиска помощ от депутатите за местната детска болница