Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-голямата колония от розово фламинго в България се намира в Атанасовско езеро

20 август 2019, 14:06 часа • 32475 прочитания

Ята от екзотичните птици фламинго, са избрали Атанасовско езеро край Бургас за свой дом. Далечните гости намират спокойствие в северната част на езерото, която е част от поддържания резерват.

Орнитолози са забелязали 159 птици по време на мониторинг по проекта наречен „Лагуната на живота“. Възрастните екземпляри са 120. Техните крила са ярко розови, което прави впечатление от далече. Хранят се с водни безгръбначни и любимото им солничното раче. Фламинго нощуват в един от басейните на езерото.

Младите птици са отделени от основното ято и биват „наблюдавани“ от няколко възрастни птици, както това се случва в детските градини на хората. За разлика от шумните възрастни, те са по-спокойни, не се страхуват от хората. При наличието на човешко внимание, не отлитат, а само навлизат по-навътре в басейните.

За още интересни факти Actualno.com се свърза с орнитолога Д-р Петър Янков от Българско дружество за защита на птиците: “Вече трета година розовото фламинго е тук. Птиците не отлитат на юг, но обикалят района и стигат дори до Румъния. За тях, нашите зими не са проблем, остават тук и няма да мигрират. Солените езера не замръзват, студът не ги плаши, ако има храна. Едни птици идват, други си отиват, но постоянно ги има. Интересното е, че досега са наблюдавани единични екземпляри, аз сега се появяват от 40-50 до 159 птици. Увеличава се присъствието им и може би, след време, ще започнат да гнездят тук. Но те непрекъснато скитат“.

Ятото фламинго е много по-шумно, в сравнение с розовите пеликани, които също са част от живота на Атанасовското езеро. Техният брой е около 4000 птици. Те нощуват и почиват по дигите на езерото, а през деня прелитат до Вая, друго езеро край Бургас, за да се хранят.

Крайбрежни бекаси, дъждосвирцови птици, брегобегачи и водобегачи, са другите обитатели на басейните. Природолюбителите наблюдават с интерес и дъждосвирци, саблеклюни, кокилобегачите, които все още са тук, но се готвят да започнат своята миграция на юг.

Атанасовско езеро е част от Натура 2000 и е зона с разнообразен режим. Северната му част е поддържан резерват, докато южната е защитена местност. Езерото и прилежащите земеделски земи са включени в защитена зона, която е част от Европейската екологична мрежа.

Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес