Новите разкрития на археолозите в крепостта Русокастро, която се намира в Бургаска област показват, че там са отглеждали различни животни, част от които са използвани за храна, а други за различни търговски дейности.
Още: Няма риск от воден режим в Бургаско, увери регионалният министър
Още: Кметът на Бургас обсъди с регионалния министър ремонта на 4 пътни отсечки
Това е описано в доклад за животинските кости, открити при разкопките през 2019 година. Негов автор е бургаският зоолог д-р Георги Рибаров.
Изследването дава данни за останки от камили и европейски зубър, известен като европейски бизон. Той достигал тегло до над един тон и дължина над три метра.
Останките, които са намерени са вероятно от едногърба камила. Според д-р Рибаров откритата камилска кост в Русокастро показва значението на средновековния град като търговско средище. През средните векове камилите са били използвали за керванна търговия и много по-рядко в пътуващи циркове.
Още: Пленер с кауза "Подари усмивка" обедини деца, ученици и студенти в Бургас
Още: Не може да се гледа морето: Ограда изникна на плаж в Созопол
Намерените останки на диви бозайници са от чакал, благороден елен, лисица, дива свиня, елен-лопатар, дива коза, вълк и заек. Особено ценни са намерените кости от дива коза, която е вид обитавал високите части на планините.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Учениците от Бургас научиха колко са важни за имунитета червените плодове и зеленчуци
По отношение на дивите птици костите са от яребица, сив жерав, колхидски фазан, кеклик, лебед, голяма дропла, патица лопатарка, черноврат гмурец, скален гълъб, голяма бяла чапла и обикновен мишелов. Костите от ястреб-мишелов се свързват с отглеждането им за лов на благородниците.
В изследването домашните животни са представени от кон, домашна свиня, коза, овца, магаре, куче, котка, говедо и бивол. Най-много са костите от домашни прасета, следвани от коза и овца. От птиците доминират костите намерени от кокошка, гъска и патица.
Морските обитатели са представени чрез останки от паламуд с размер до три килограма и есетра. Открити са и черупки от зелен морски рак, паури и морски миди.
Още: За първи път заря за Великден в Бургас
Още: Бургаските деца се запознаха със здравословните предимства на млякото и млечните продукти
От сладководните са документирани кости на шаран, каракуда, бяла риба, сом, мида. Открити са и останки от два вида сухоземни костенурки, които най-вероятно са били изпечени заедно с черупките.
Анализирането на находките от проучването дава нов поглед върху природната среда в която са живели средновековните хора. През 2019 година 32.2% от откритите кости са на диви животни, което дава възможност на археолозите да констатират, че една трета от начина на хранене на обитателите на замъка е била дивеч.
Специалисти от Регионален исторически музей Бургас извършват разкопките в Русокастро. Те са подпомогнати финансово от Община Камено и Министерството на културата.