Фирма, свързана с почетния председател на Ахмед Доган, опита да докаже, че притежава сграда в имот, който е изключително държавна собственост. Загуби обаче делото с окончателно решение на Върховния административен съд (ВАС) и тя трябва да бъде премахната.
Още: Община Бургас иска терени за изграждане на обхода на "Меден рудник"
Още: Ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ
Става въпрос за сградата, от която наизскочиха гардове и подгониха сегашните депутати от ДБ Христо Иванов и Ивайло Мирчев през лятото на 2020 година. Тогава те дебаркираха с лодка на плажната ивица на Росенец, до т. нар. Летен сарай на Доган, за да покажат нередностите по и край него.
(Спорът между община Бургас и фирма "Стрейтлайн" е за сградата, която се вижда зад Христо Иванов)
Още: Пожар в склад в Бургас: Една жена е обгазена (ВИДЕО)
Още: Община Бургас с готов ПУП за пустеещите терени на НКЖИ
Делото за тази двуетажна сграда е водено от фирма "Стрейтлайн" ЕАД на Калин Тихолов - познато лице с Ахмед Доган. Тихолов управлява "Отоманли Вилидж" – еднолична собственост на ТЕЦ Варна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас предприема мерки за обезопасяването на рушаща се сграда
Още: Изградиха нова улица в бургаския квартал "Меден рудник"
Пъроинстанционният съд – административният в Бургас, е бил сезиран с жалба от "Стрейтлайн" срещу заповед от 28.08.2020 г. на заместник-кмета по "Строителство, инвестиции и регионално развитие" на Община Бургас. С нея на основание, че е незаконна, е наредено сградата да бъде премахната. Водела се е построена от "неизвестен извършител".
Административният съд в Бургас отхвърлил жалбата с мотиви, че тя е изградена без строителни книжа, поради което е незаконна и спрямо нея не са налице основанията за търпимост.
Както Actualno.com вече писа, през март 2007 г. фирма „Стрейтлайн“ АД купува няколко имота на брега на Черно море, в кв. Крайморие на Бургас. Продавач на единия (53 000 кв. м идеални части от общо 184 093 квадрата) са четири дъщерни дружества на "Лукойл" - пенсионно осигурително дружество, доброволен пенсионен фонд, професионален пенсионен фонд и универсален пенсионен фонд „Лукойл Гарант България“. Материалният интерес – вписаната в нотариата сума по сделката, е 3 755 497 лева.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Бургас почете Георги Калоянчев
Другите имоти – сграда „Яхт клуб“ от 174 кв. м, хангар за морски съдове от 308 кв. м, хангар за леки морски съдове от 161 кв. м, помощна сграда от 42 кв. метра и поземлен имот от 9 декара (или 9000 кв. м.), са продадени само от ДПФ „Лукойл Гарант България“ срещу сумата от 1 129 140 лева.
(Според "Стрейтлайн" сградата е част от тези имоти, които е придобила от "Лукойл")
„От заключението на вещото лице е видно, че в общината е наличен кадастрален план на базата на лесопарк "Росенец" от 1989 г., в който план са отбелязани големите почивни станции, но процесната сграда я няма нанесена“, се сочи в материалите по делото. Тя е с площ 76 квадратни метра.
„По делото, включително и от заключението на вещото лице, не се установява идентичност на процесната сграда с някоя от сградите, описани в стар имот с № 090043 по картата на възстановената собственост. Нещо повече, имотът, в който се намира процесната сграда и имот 43 нямат обща граница, като двата имота не са се застъпвали и през годините, тъй като имот 43 е с площ от 9 декара и е бил по-на север от процесната сграда, поради което тя никога не е попадала в реалните граници на имот 43. Предвид тези установявания се налага изводът, че процесната сграда не е включена в имуществото на "Лукойл Нефтохим" Бургас" АД, образувано чрез акта на преобразуване на Нефтохим АД. Тази сграда не фигурира в сградите по нотариален акт № 198 по нот. дело № 1154/1999 г., с която Нефтохим АД е признат за собственик на недвижими имоти и сгради на територията на парк "Росенец", се допълва в мотивите.
(Летният сарай е част от описания в съдебното решение стар имот 43)
Това е и причината съдът да отрече твърденията на „Стрейтлайн“, че по силата на правоприемство между него и "Лукойл Гарант-България Доброволен пенсионен фонд" е придобил собственост върху въпросната сграда.
На практика обаче едва през 2020 г. "Стрейтлайн" АД я декларира като своя собственост.
Становището и на ВАС е, че след като сградата попада в крайбрежна плажна ивица - имот публична държавна собственост, то тя не може да бъде търпим строеж, защото е недопустимо придобиването на ограничено вещно право на строеж в публична държавна собственост.
(В кадастъра имотът, който заобикаля постройката, е изключителна държавна собственост)
В случая имотът, в който е построена тази двуетажна сграда, е изключителна държавна собственост. Според закона обектите и имотите - изключителна държавна собственост, не могат да се обявяват за частна държавна собственост. Това означава, че с тях не могат да се извършват разпоредителни сделки като продаване, отдаване под наем и др.
Недоказан остава доводът на „Стрейтлайн“, че сградата е построена през 1978 година. Архивът на „Лукойл Нефтохим Бургас показва, че най-ранната сграда в района е построена през 1981 г. и това не е тя. За спорната сграда данните са, че е построена след 2006 г.
(Описание на сградата в този имот - пише, че е частна)
Според съда характеристиката на незаконен строеж е основание за административния орган (общината – б.р.) да издаде заповед със съдържание като оспорената, годна да предизвика правната последица премахване. Единствената възможност тази пречка да бъде преодоляна е само ако спрямо незаконния строеж са налице предпоставките за търпимост, но и това е невъзможно в имот, който е публична държавна собственост.
На практика обаче в кадастъра въпросната сграда се води частна собственост. Абсурдът, видим от картите, е, че постройката е заобиколена от имот, който е изключителна държавна собственост.