Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на Царево: През това лято ще заложим най-вече на личното отношението към всеки турист

13 юни 2023, 11:23 часа • 7376 прочитания

Георги Лапчев е трети мандат кмет на община Царево. Той е магистър със специалност „Горско стопанство“ от Лесотехнически университет – София. В периода от 2001 до 2002 година е бил старши лесничей в ДГС - Кости, след това – зам.-директор на лесничейството, а през 2010 година е директор на ДГС – Царево. През 2011 г. е избран за кмет на общината.

Actualno.com го потърси интервю, в което да разкаже за началото на летния туристически сезон, за обектите, по които работят, и проблемите, които срещат в работата си.   

Г-н Лапчев, как започна при вас летният сезон, има ли туристи, времето какво е?

За голямо разочарование на синоптиците, времето е точно обратното на техните прогнози. Не вали, въпреки че обещаха поройни дъждове. Мисля, че доста от случайните туристи изгоряха по плажовете на същинското Южно Черноморие. Традиция е разминаването на метеорологичните прогнози и това, което се случва при нас - от Приморско на юг.

Но пък тези прогнози сигурно прогонват туристите?

Не ги прогонват, но не ги примамват. Когато чуем по една от големите медии, че ще вали, разбира се, че ако сме на Цариградско няма да тръгнем към Царево. Хората се научиха да гледат в детайли, да звънят на приятели, за да научават какво е времето, но така или иначе това е сериозен проблем за туризма по морето от години. И въпреки всичко, лятото като че ли не иска да идва. Преди години през юни бяха невероятни жеги. Е, тази година не е така. Температурите не са много юнски, но пък я няма онази лепкава жега и някои хора се чувстват по-добре. В крайна сметка цяла зима чакаме това лято, а то не идва и не идва. Надявам се в близките седмици ниските температури да си отидат и, както се пее в онази песен на Deep Zone Project "Лятото дойде", за да започне инвазията на туристи. Тези температури, грешни прогнози и много настроения в държавата се отразяват на всеки отрасъл. Туризмът не е различен и страда от цялата тази безпътица, в която близо 2 г. се лута нашата държава. В 12-годишния си опит като кмет на община за пръв път ще сме по-плахи в прогнозите. Ще се опитаме да запазим равнището от миналата година. Не мога да говоря за по-добър сезон, въпреки гръмките послания от Министерството на туризма, че сезонът ще е бъде невероятен. Аз се притеснявам да кажа това, дано бъда опроверган.  

Според вас туризмът като сектор е изключително чувствителен на политическите събития в страната, така ли?

Разбира се. Това, че сме в политическа, икономическа и най-вече криза на личността създава много стрес за хората. И българският турист предпочита да отиде другаде. Ще ви дам пример, всички знаем, че в Гърция има урагани, времето не е добро, но имаме задръстване на граничните пунктове. Защо отиваш някъде, където времето е лошо и няма да си отдъхнеш добре!? С мъка мога да кажа, че нашето общество постигна връх в използването на негативните новини. В национален спорт се превърна това да се "хейти“ как е грозно, мръсно, лошо. Те подсъзнателно влияят на всеки и най-вероятно всички ще оберем плодовете на този хейтърски труд. Не че някои от коментарите не заслужават да им се обърне внимание, но не може само лошата новина да е новина. Много хубави неща се случиха в Царево още от май месец. Вече са минали няколко фестивала, няколко интересни събития, които събират много хора, но обществото не иска да чува за тях. То иска да чува дали има удавници, дали има потопена крава на плажа на Корал, която се оказала мъжка. Това някак си е много по-интересно от това колко прекрасна е нашата природа и че ако я сравним с преди, сега е много по-чиста и е много по-подредено. Това не се е случило от само себе си. Някой е полагал много усилия - хората, които живеят по тези места. Още: Зам.-кметът Марин Киров: Царево дава възможност за едно цялостно преживяване

Какво ново да очакват туристите на ваша територия това лято?

Смело мога да кажа, че туристите ги очаква приятелство. Ще видят поредните нови инфраструктурни обекти, създадени през студените месеци в тяхна полза - по-уютно, по-красиво, по-приятно, с по-приветливи места. Току-що приключих една среща с бизнеса, в която коментирахме, че нашите гости не са просто банкова карта, която трябва да дойде и да излее съдържанието при нас, а после да не ни интересува. Отношението трябва да бъде все по-задълбочено и все по-истинско. Трябва да има истинско разбиране към човека, дошъл да си почива. Не че няма да сгрешим, някои от хората може да не се вслушат в този съвет, но е факт, че аз виждам в повечето търговци, че са готови на отстъпки в името на туриста, което е много приятен факт. Говоря за хотелиери, ресторантьори - осъзнават, че отношението е на първо място, а не дали туристът има легло, плаж, керемидка над главата. Ние ще предлагаме през това лято отношение, за да останат с приятен спомен.

Общинският музей експонира златното съкровище от Синеморец, изложбата радва ли се на интерес?

Общинският музей винаги е показвал много интересни експонати. Освен музей, той е и галерия. В културната ни програма има много арт събития. Това лято имаме предвиден арт поток, който ще бъде проведен за 8-ма година, много театри, изложби. Местните хора много добре познават тази експозиция, но и туристите разбраха, че има такива интересни неща. Ковид кризата ни беше ограничила, сега е радващо, че хората започнаха да търсят разнообразие. Нашият музей, макар и скромен, се радва на интерес.  

Открихте парк за разходка и свободно пускане на кучета в Царево, какво представлява той?

Несъмнено Царево, като една модерна община, има много дълбоко отношение към грижата за животните. Първо беше изграден този парк за домашни животни. Той е в едно зелено пространство, до морето, в което собствениците им ще могат да ги пускат без каишка, без намордник, за да се насладят и те на красивата природа в градска среда. Такъв парк ще има и в Лозенец, и в Ахтопол, като това ще ни направи може би единствената община, където почти всяко населено място да има място за домашните любимци, чиито стопани да се насладят на миг спокойствие.

Главният секретар на МВР Станимир Станев предупреди, че Царево и Поморие може да останат без допълнителни полицейски патрули през лятото с мотив, че кметовете сте отказали да поемете настаняването и издръжката на командированите полицаи, каква е вашата позиция?

Много е щекотлива темата, защото влизаме в бюджет, който още от сега планира 3% дефицит. При условие, че държавата ще стяга колана, ние сме длъжни да направим така, че нашите общини да издържат до края на финансовата година. Важно е да се знае, че Царево е най-морската община в България, със 70 км брегова ивица, на която идват повече от 200 000 човека. Много внимателно трябва да бъдат разходвани общинските средства. Не сме казали, че категорично отказваме такава помощ. Помощта към МВР и в момента съществува и ако не е отношението на общините към местните полицейски управления, те не биха издържали. И всички го знаят. Има практика, когато от вътрешността на страната биват изпращани полицейски служители. Миналата година държавата го обезпечи. Тази година обаче е решила да каже „не“. Дано промени своето решение, а ние ще търсим възможности, с които да подпомогнем и това.

Активни ли бяха вашите съграждани по програмата за саниране на многофамилни жилища, колко проекта подадоха?

Царево е община предимно с еднофамилни жилища, малко сгради са с повече апартаменти, кооперации, но за огромно щастие доста от тях успяха да се включат. Имаше три екипа от общината, които бяха на разположение 24/7. Направихме много срещи, коментирахме, помагахме. Аз лично съм участвал в няколко от тях, обяснявайки колко важни са сроковете, какво е необходимо да се случи, какво не бива да се случва, за да подадат максимално много на брой коректни документи. В резултат от 18, които започнаха да подготвят документация, 17 кандидатстваха.

По какво ще работите това лято, предвид че забранявате строителството в сезона, но приоритетните за общината остават?

В заповедта има условие, че важните инфраструктурни проекти, финансирани с държавни, европейски или общински средства, е възможно да бъдат продължени в летния сезон, защото са публични и от тях зависи по-добрият живот на хората. Повечето са почти завършени. Имаме разширение на централната част на Царево, с една напълно отговаряща на европейските стандарти пешеходна улица, която ще е много красива и до броени дни ще бъде открита. Предстои ни да направим кърпежи на асфалта, за да влезем в същинския летен сезон. Имаме чисто нова входна улица на града. Тепърва предстои да се направят съответните ремонти в Лозенец, в Ахтопол и в останалите население места. Всъщност забраната важи само за морето, във вътрешността на планината Странджа можем да работим. С нетърпение очаквам да стартира много важен обект за държавата - пътят между Царево и Малко Търново, който много дълги години се бави. Имаме много важен обект, който днес стартираме - едно дере в село Кости. Това може би е най-наводняваното село в България. С помощта на държавата ще укрепим дерето, за да спре да се разлива прииждащата вода. Надявам се това да реши голяма част от проблема. Започваме асфалтиране на отсечката между селата Велика и Фазаново - трасе, което се намира в планината и над 50 години не му е правен основен ремонт. Сега ще бъде напълно реновирано. Всичко това е подсигурено със средства и може би до месец, месец и половина ще приключим. Наша голяма гордост е златното кубе на църквата в центъра на Царево, която придава много приятен вид на типично морския град. Голяма част от инфраструктурни обекти на общината са готови, другите са в завършителен етап.

Ще ви питам за въпросната "мъжка крава". Мъртъв бик е бил намерен на плажа, трябвало е да го премахнете от там, но от "Да спасим Корал" ви обвиняват, че сте унищожили дюните, какво е станало?

С огромна тъга мога да кажа, че тези хора от "Да спасим Корал", вместо да се активират и да премахнат „мъжката крава“, както я наричат, снимаха с телефоните отчаяните опити на екипите на общината да стигнат до въпросното място. Затова ние бяхме против бързото издаване „на килограм“ забранителни режими, защото с една заповед на вече бивш, слава Богу, министър - Борислав Сандов забрани минаването с моторни лодки през залива Корал. Този беше най-бързият начин, по който можеше да се отстрани това животно, да се извади на най-близкото пристанище и да се закара на екарисаж. Ние водим дела срещу тази заповед, но в настоящия етап такова преминаване е невъзможно. През сушата се оказа „кауза пердута“, тъй като всичко там може да бъде тълкувано като дюни. Затова, ако ми позволите, ще използвам един термин именно на "спасителите на Корал". Те твърдят, че техните каравани и палатки са поставени в подстъпите на плажа и на дюните. Именно през подстъпите на дюните премина верижна техника, която успя да отстрани въпросния бик. Мястото беше дезинфекцирано и това струваше доста пари на общината. Вместо нормалната реплика за благодарност, ние отново получаваме упреци, че нещо някой бил повредил. Мое мнение е, че оттук-насетне каквото и да падне на този плаж, нека „спасителите на Корал“ да го спасят. Общината няма да се намесва. Това е арогантно, подло и недостойно поведение. Аз лично съм много обиден, защото единствените, които реално спасяват и се грижат за природосъобразния туризъм на този плаж, са служителите на община Царево. Никой друг.

Този бик от небето ли е паднал?

Не знам откъде е паднал, може би тях трябва да попитаме, но е факт, че е паднал на този плаж.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес