В началото на месец април Странджанският манов мед стана осмата българска храна със защитено име. Той влезе в списъка на Европейския съюз със защитени наименования за произход. Новината беше посрещната с радост от производителите, защото през времето на този уникален продукт се е гледало и по друг начин.
Още: Флора 2025 в Бургас: Естетика и настроение в цветове
Още: Няма риск от воден режим в Бургаско, увери регионалният министър
Actualno.com разговаря с Иван Георгиев, който е пчелар от 55 години:“Спомням си преди много години, този мед беше непознат за хората, дори отхвърлян и недооценен заради непознаването на неговите качества. На пазара се гледаше на него като на некачествена стока, най-вече заради черния цветът му. А той е уникален със своите качества, съдържание и начинът по-който го събират пчелите.“
Дългогодишният пчелар разказва, че мановият мед се образува от падналата върху дъбовите листа мана. Това са микроскопични организми, тъй наречените листни въшки. Пчелите ги събират, внася в кошера и обработват. Процесът се извършва през лятото и есента, само в дъбовите гори на Странджа планина.
Всяко нещо което става популярно в повечето случаи има своите фалшификати.
Още: Кметът на Бургас обсъди с регионалния министър ремонта на 4 пътни отсечки
Още: Пленер с кауза "Подари усмивка" обедини деца, ученици и студенти в Бургас
Как хората, които си купуват мед, да разпознават кой е истинският, чистият продукт?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не може да се гледа морето: Ограда изникна на плаж в Созопол
Още: Учениците от Бургас научиха колко са важни за имунитета червените плодове и зеленчуци
“Единият от начините е като се постави малка капчица манов мед върху хартия. С химически молив се пробва да се пише върху меда. Ако моливът остави следа медът не е чист. Другият отличителен белег на мановият мед е черният му цвят“, казва производителят на мед.
Има и нещо друго много важно, което трябва да знаят купувачите, добавя Иван Георгиев, а то е че, мановият мед никога не се втвърдява, не се захаросва, както става с нектарния мед при ниски температури. Пчеларят обаче предупреждава, че поради своите различни качества, странджанският манов мед може да не се хареса на всеки организъм. За някои хора той е прекалено силен и както всяка храна към него трябва да се подхожда внимателно и да се консумира с мярка. Иван Георгиев припомня, че не случайно поговорката „Падна манна небесна“, която е символ за благословение, се свързва с този вид черен странджански мед, с уникален произход и качества.
Още: Над 250 ученици от Бургас засадиха над 100 дървета
Още: За първи път заря за Великден в Бургас