Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И Борисов уверява, че течът от "Мопанг" бил "категорично спрян" (ВИДЕО)

23 август 2018, 12:00 часа • 5966 прочитания

В момента категорично е спрян течът от потъналия преди близо век кораб "Мопанг". Работата по премахването на мазута ще започне веднага щом условията го позволяват, сега няма да бъде рискуван животът на водолази предвид спирането на теча. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов, който отиде в Созопол да види старта на операцията по обезопасяване на потъналия кораб.

Още: Пожар в склад в Бургас: Една жена е обгазена (ВИДЕО)

Още: Община Бургас с готов ПУП за пустеещите терени на НКЖИ

Припомняме, че от кораба започна да изтича гориво и по редица плажове край Созопол се появи мазут, като никой не може да каже със сигурност колко точно гориво има на борда на отдавна потъналия плавателен съд, който бива пратен на дъното на Черно море от мина. В момента "Мопанг" лежи на десния си борд на дълбочина между 24 и 32 метра. Основните повреди от взрива са в носовата част на кораба. Ясно различими са надстройките, части от комина и палубата. Свободен е достъпът до трюмовете и част от каютите.

Днес, 23 август, времето в Созопол е доста ветровито и точно това не позволява старт на операцията по отвеждане на горивото от "Мопанг". За операцията правителството отдели 2,4 млн. лева, като тези пари трябва да стигнат за работа в период от 50-55 дни. Парите трябва да стигнат да се изпомпат 650 тона гориво - това е максималният капацитет на резервоарите на "Мопанг".

Още: Община Бургас предприема мерки за обезопасяването на рушаща се сграда

Още: Изградиха нова улица в бургаския квартал "Меден рудник"

Думите на Борисов и на Изпълнителна агенция "Морска администрация" за категорично спрян теч са контрапункт на мнението на любителя-водолаз Мартин Заимов, изказано преди два дни пред bTV. Именно чрез Заимов стана публично ясно преди време, че има проблем с "Мопанг" и че нещата отиват към екологична катастрофа. Според него, през последните почивни дни по-бурното време в морето е довело до нови проблеми, а много хора се оплакват от мазутни петна.

"Морска администрация" призна, че лошото време е повредило някои от огражденията, които е трябвало да спрат разлива. А Атанас Заимов от сдружение "Да запазим Корал" разказа, че любители-водолази са работили са спрели 80% от изтичането, но на някои места не могат да отидат и следва да се намеси държавата, която има и разписан план как да се действа при такива големи разливи, но нищо не се правело много време. Той добави и, че само за подготовка на операцията по изпомпване на горивото ще минат 5 дни, отделно не е ясно кога и как ще може да се работи, защото операцията е изключително зависима от времето.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес