Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бургас стартира национална информационна кампания "Заедно за по-добро белодробно здраве"

20 май 2021, 09:15 часа • 1882 прочитания

В Европейския ден за борба със затлъстяването медицинските специалисти в общинското детско и училищно здравеопазване се запознаха с нова платформа, която ще им помага с информация за видовете спорт и физически упражнения, които да използват за превенция на затлъстяването и белодробни заболявания сред децата.  

Платформата е в три основни модула – незаразни болести, превенция на затлъстяване и на сърдечно-съдови заболявания. В платформата има различни видео клипове с конкретни упражнения и обяснения към тях. Всичко това е с цел да не се прибягва веднага до лечебно заведение и терапия чрез медикаменти.

Това стана ясно на среща-семинар в зала „Георги Баев“ на Културен център „Морско казино“ с участието на Асоциацията за развитие на българския спорт и Асоциацията на българите, боледуващи от алергични и белодробни заболявания /АББА/.

„Астмата е най-често срещаното хронично белодробно заболяване при децата. Хроничната обструктивна болест /ХОББ/ е на второ място. Превенцията чрез физическите упражнения и спорт определено помага много при тях, както и от последиците след боледуване от Ковид-19. Предписват се определени упражнения в Европа като част от превенцията, но и от лечението на белодробните заболявания. Важно е всички вие да сте добре информирани и да можете да разпознавате нуждите на децата от спорт и физически упражнения“, сподели Диана Хаджиангелова.  

„Започваме националната кампания „Заедно за по-добро белодробно здраве“ от Бургас, защото администрацията тук е много активна в сферата на детското и училищно здравеопазване. Целта ни е да покажем кога и по какъв начин можем да се възстановим чрез спорт и физически упражнения, вместо веднага да прибягваме до лечебно заведение и медикаменти“, сподели Йоанна Дочевска – председател на Асоциация за развитие на българския спорт /АРБС/.  

Според статистика на Световната здравна организация, 67 хиляди деца в България са със затлъстяване, а над 200 хиляди – със свръх тегло. Тази тенденция е от последните години. При възрастното население – 2 млн. души са със свръх тегло, а 1 млн. са със затлъстяване.  

„Всичко това води до последствия, които в следващите години, могат да бъдат опасни за здравето. Затова трябва да ги коригираме навреме. Тук говорим за общ здравословен начин на живот. Трябва да предприемем първите стъпки и да започнем от децата, като им създаваме любов към физическата активност“, допълни още Йоанна Дочевска.  

Друга тревожна статистика показва, че 78 % от българите не са стъпвали в спортен клуб или зала. Затова е много важно децата да имат здравна култура и чрез физическа активност да бъдат по-здрави.

Семинарът продължи с „Европейско сътрудничество за белодробно здраве с визия до 2030 година“ с лектор Диана Хаджиангелова, „Физическите упражнения като средство за възстановяване от хронични заболявания „ПРЕВЕНТ“ с лектор Йоанна Дочевска и „Ролята на медицинските специалисти в детското и училищно здравеопазване по време на пандемия“ с лектор Мария Динкова - старши експерт в общинския отдел „Здравеопазване и социални дейности“. На срещата присъства и д-р Стела Сивева - училищен лекар.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес