Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бургас е кандидат за Европейска младежка столица

05 април 2022, 16:24 часа • 868 прочитания

Остават само 2 дни, за да стане ясно дали Бургас е сред градовете, които ще продължат в надпреварата за титлата „Европейска младежка столица“ през 2025 година.

Всяка година титлата се присъжда на европейски град, който демонстрира иновативните си политики с цел включването на младите хора в процесите на вземане на решения, внасяйки една по-съвременна перспектива в развитието на младежката екосистема и градския живот.  

„Европейска младежка столица“ е не само метод за споделяне на добри практики, но и потенциал, който може да разлисти на бързи обороти растежа на града, благодарение на популярността и прозрачността, която титлата носи, а и наситеността от иновативни инициативи, които следва да бъдат реализирани. Предвидените дейности ще са насочени към младежта, и в идеалния случай – разработени от младежта. Темите могат да варират от развитие на обществен транспорт и свързаност, през достъпност на околната среда, културни и образователни събития, демократично изработени политики, и да допринесат дори за развитието на младежкия сектор на континента.  

Титлата има за цел да подкрепи както младите, така и местните държавни структури, за да се изградят качествени канали на комуникация, гарантиращи разкритие на нови възможности, прилагане на добри практики и наследство - отправна точка за бъдещите общини-столици.  

„Най-добрият начин да предвидиш бъдещето е да го създадеш!“ е мотото на бургаската кандидатура, а слоганът - „Европейските традиции срещат иновативното бъдеще“ определя визията на кандидатурата, характеризираща се с много футуристични визуални материали. Графичните елементи са дело на двама ученици от бургаската немска гимназия - Павел Которов и Николай Чалъков, които от година са доброволци към отдел „Превенции и младежки дейности“.  

Бургас има потенциала и мотивацията да се превърне в иновативен младежки европейски център. Положителната тенденция в развитието на образователните и младежките политики, обновяването и подобряването на инфраструктурата и активизирането на младите са успешни практики и насърчаващ пример. Кандидатурата е подкрепена и от водещи български неправителствени организации, между които са Национален младежки форум, Националното представителство на студентските съвети, Българският червен кръст, WWF България, Ротари клубовете в Бургас, Асоциацията на българските лидери и предприемачи, Българска фондация Биоразнообразие, AEGEE България, както и Националната мрежа на омбудсманите в България.  

Резултатите от участието на Бургас в надпреварата не се свеждат само до надежди за спечелването на престижната титла, но са продължение на усилията на Община Бургас в прилагането на иновативни практики в сферата на превенциите и младежките политики, както и създаването на план за подобряването на условията за развитие на младежката екосистема в града. Стратегията за иновативно бъдеще, изградено върху европейски фундамент, включва концентриране на вниманието върху икономическия и младежкия потенциал на Бургас, чрез привличането на бизнес и образователни партньори за осигуряване на нови работни места, отварянето на академични институции и младежки споделени пространства за развойна дейност и отдих. Целта е младите в града да имат възможността да бъдат по-образовани, по-висококвалифицирани и по-успешно реализирани.  

Дали Бургас ще бъде Европейска младежка столица за 2025? Резултатите от първия кръг на надпреварата ще бъдат ясни на 7 април, но обединението на активните граждани, неправителствените организации и бизнеса в каузата за развитие на града, е факт и тепърва ще продължава да създава възможности. Подкрепете Бургас, като споделяте новината, както и своите идеи и мнение за бъдещите стъпки в посока към един много по-младежки и иновативен Бургас, посредством страницата „Бургас харесва младите“.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес