Бургас също ще се включи в националната инициатива на Съюзът на българските музикални и танцови дейци за отбелязване на 80 години от написването на най-популярното българско хоро - Дунавското. То е написано от композитора Дико Илиев.
Още: Доброто настроение в Бургас продължава с големия новогодишен концерт
Още: 1600 потребители на социалния патронаж в Бургас ще получат специален коледен подарък
Бургаският духов оркестър, под диригентската палка на Маестро Христо Кожухаров, ще изсвири знаковата пиеса на 28 април (петък) от 12:00 часа пред Експо център "Флора Бургас", когато ще бъде и откриването на Националната изложба на цветя.
Дико Илиев е роден през 1898 година в село Карлуково, община Луковит. Когато написва Дунавското хоро през 1937 г., е бил в оркестъра на 36-ти пехотен козлодуйски полк, с който е свързан от 1931 до 1958 година. През 1948 година става негов диригент.
Дико Илиев е бил диригент на духовия оркестър към читалището в Оряхово. Създава много духови оркестри във Врачанско и Монтанско. Написал е десетки хора, над 20 марша, а също така и ръченици, валсове, танга, китки. Той става родоначалник на жанра хора за духов оркестър. Обединявайки свежестта на народната музика с елементи от градския фолклор, творецът създава неподражаеми по своята сила на въздействие образци.
Още: Медицинският център на УМБАЛ Бургас осигурява детски кабинети за празниците
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Датата 18.04.1937 г., собственоръчно изписана от композитора, стои върху оригинала на "Дунавско хоро". През изминалите 80 години творбата се превръща в музикална емблема на българщината и на духовите оркестри.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Съюзът на българските музикални и танцови дейци реши да се организира национално отбелязване на този юбилей. След мемориалния компактдиск със записи на Маестро Месру Мехмедов и книгата, посветена на Васко Абаджиев, честването на годишнината е следваща стъпка, по пътя към съхраняването на българската музикална памет.