Аптекари от Бургас настояват за ясни правила при въвеждането на новата система за верификация на лекарствата.
Георги Неделчев е фармацевт в една от протестиращите аптеки.
„Искам на всички да стане ясно, че ние не сме против новите правила. Проблемът е, че всички аптеки не сме поставени на една плоскост. Има голяма неяснота с така наречената дерификация (всяко лекарство минава през новия баркод четец). Кой какво ще извършва и защо всички задължения се вменяват на аптеките? Правителството трябва да ни подкрепи. Така стана в Белгия, а в Полша системата не е приета.“, зави той за Actualno.com.
Неделчев обясни и какво ще се случи при откриването на една така наречена „фалшива“ опаковка от дадено лекарство:
“Това не значи, че лекарството е отрова, a че е произведено някъде другаде, а не в списъка на допустимите държави. В момента се защитават интересите на големите фирми и да не може някой да си позволи да внася на по-ниска цена. Освен това не знаем какво ще правим с отхвърленото лекарство, което вече сме платили... На кого да го върнем?“, пита Неделчев.
Оказва се, че освен това, аптеките ще трябва да вложат пари в откриването на ново работно място. Специален служител ще сканира медикаментите преди да бъдат продадени. Изчислено е, че неговата заплата ще е ололо 1500 лева на месец.
„Не е вярно, че не искаме да влезе новото задължение, няма такъв вариант. Но не сме поставени на една плоскост. Освен това не знаем какво ще правим с отхвърленото от системата лекарство, което вече сме платили, на кого да го върнем?“, пита Неделчев.
Любима Бургазлиева е председател на УС на Регионалната фармацевтична колегия в Бургас. Тя изрази своето становище по протеста пред Actualno.com.
“Неяснотата в правата и задължения на аптеките затруднява работата. Искането им е към Министерството на здравеопазването. От Бургас в протеста се включиха отделни фармацевти и собственици на аптеки. Българският фармацевтичен съюз, като организация, не участва. Но ние сме съгласни, че тежестта от въвеждането на системата в действие изцяло е стоварена върху аптеките. И това е несправеливо. Не са разписани правата и задълженията по веригата.“
И не на последно място стои въпросът с времето, което ще се отделя за процеса на сканиране на всяко лекарство. То определено ще се увеличи, защото към обема от задължения на фармацевтите се добавя още едно задължение.