През 2020 г. се запазва размерът на майчинските от 380 лв., решиха депутатите след като приеха текстове от Закона за бюджета на ДОО за следващата година.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
"За" предложението гласуваха 117 народни представители, "против" - 77 и "въздържали се"- 7.
От БСП предлагаха размерът на обезщетението да бъде 650 лв., а от „Воля“ да е в размер на минималната заплата. Предложенията им не бяха приети от пленарна зала.
Стигна се до бурни обсъждания и спорове в пленарната зала между управляващи и опозиция.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
"Раждат се все по-малко деца и трябва да обърнем посоката на политиките за стимулиране на семействата." Това каза народният представител от ПГ на „БСП за България“ Надя Клисурска по време на дебата.
„В момента около 12 хил. български майки ще получават такова обезщетение за отглеждане на дете между първата и втората година. От 2013 г. обезщетението за отглеждане на дете е почти замразено“, заяви още Клисурска.
Депутатът от БСП посочи, че майките решили да отглеждат децата си между първата и втората година са незначително малко. „Какви преференции предлагаме ние за младите семейства. Нашата парламентарна група за втора поредна година в алтернативния бюджет прави комплекс от такива мерки“, допълни още народният представител от БСП.
„Всяка година се раждат все по-малко деца. Трябва да ни е сигнална лампичка на всички да обърнем посоката за политиките за отглеждане, раждане и стимулиране на семействата“, допълни още Клисурска.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
БСП наистина ли смятат, че с 650 лв. обезщетение за отглеждане на дете ще стимулират раждаемостта? Това попита от своят страна депутатът от ГЕРБ Румен Генов.
Той даде пример с другите държави от ЕС. „От целия ЕС в България майчинството като майчинство от 0 до първата година е платено и една година. Всички други държави в ЕС майчинството е 3-4-5 месеца“, отчете още Генов.
„В България майчинството за първата година е 45 дена преди раждането и след това една година след това. Втората година – 380 лв. Всички казват това е малка сума. Да, малка е. Така е, обаче аз пък един въпрос имам към БСП.
Смятате ли вие, че ако направим 650 лв. тази сума, това ще доведе до повишаване на раждаемостта или може да се подходи в друга посока, каквато е идеята и на МТСП", каза той. Според него смисълът е да се дадат възможности майките да се стимулират и да се върнат на работа.