Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-скъпото шосе в България от 21 км струва 240 млн. лв.

29 август 2018, 13:19 часа • 14306 прочитания

Най-скъпото шосе в България струва 240 млн. лева, а по проект цената му трябваше да е 82 милиона. С тройното оскъпяване на 21 км път между Девин и Михалково участъкът се сдоби с прозвището „Златният път“. Всъщност така го нарече премиерът Бойко Борисов през 2010 г., когато пътят бе довършен с огромно закъснение.

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Шампиони, институции, психолози и общественици дадоха старт на проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Инвестицията е на стойност над 11 млн. лв. на километър.

Участъкът бе изграден заради язовир „Цанков камък“, който заля стария. 10 километра от цялото трасе е напълно нов път, 10 км е рехабилитиран стар път към село Лясково, има и един тунел.

Осем години откак е построен обаче, той все още е собственост на Националната електрическа компания. Не е прехвърлен на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), която е стопанин на републиканската пътна мрежа в България.

Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева

Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

АПИ още тогава направи редица забележки към инвеститора – НЕК ЕАД, след отстраняването на които да го приеме, но проблемите и до днес не са решени.

Преди разклона за село Лясково от доста години има паднало свлачище, заради което има отсечка с ограничение. По нея се минава само в едната лента. Свлеклите се земни и скални маси са вече обрасли, но никой не го разчиства.

Според строителите от австрийската компания „Алпине бау“ проблемите при градежа били от неподходящо избрано трасе и геоложки усложнения по време на работата, които освен че вдигнали цената, удължили и срока на изпълнението му.

Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Прехвърлянето на „златния“ път от НЕК ЕАД към АПИ се превърна в сага, която започна от пускането му в експлоатация през 2010 г. и още не е приключила.

Свлачището обаче е опасно и застрашава живота на всички, които минават през пътя Девин – Кричим. То е обозначено, но е на завой и няма никаква видимост за идващи насреща автомобили.

Въпросната 21-километрова отсечка е част от третокласен път и по него минава всякакъв вид автомобилен транспорт – ТИР-ове, автобуси, микробуси, леки коли.

През пролетта на миналата година от НЕК поискаха актуализирани оценки на имотите, които попадат в сервитута на трасето. „Направили сме ги в законовия срок, като става въпрос за 200 имота“, съобщи тогава кметът на Девин Красимир Даскалов.

Пак миналата година от АПИ съобщиха, че според подписано споразумение през декември 2014 г. между НЕК ЕАД и Пътната агенция зимното поддържане на пътя се осъществява от Областното пътно управление в Смолян, а електрическата компания извършва текущия ремонт и поддържането. От Пътното в Смолян обаче не предвиждат обрушване на скатове в участъка, тъй като той все още е собственост на НЕК.

„Има претенции от страна на Пътната агенция към строителството на пътя. Основните забележки са свързани най-вече с качеството на откосите встрани от него, в резултат на което много често по този път се получават срутвания и дори се е стигало до временни затваряния на участъка, за да бъдат почистени. На практика към момента НЕК все още е собственик на пътя като инвеститор на строителството му“, заяви областният управител на Смолян Недялко Славов.

Според него Пътната агенция е тази, която трябва да поеме пътя, но в такова състояние, което да позволява нормалната му експлоатация.

Той също подчерта, че АПИ е поела поддръжката на пътя през зимния сезон, която е много тежка в този регион.

Славов се надява при рехабилитацията на другите участъци между Девин и Кричим, за които има вече сключени договори по ОП „Региони в растеж“, да се стигне и до прехвърлянето на този участък към АПИ.

„През годините много се говори за този обект "Цанков камък" и пътя, който се е наложил като обходен. Доста средства са хвърляни по него. Знаете, че в публичното пространство репутацията му е като „ златен път“ и предполагам, че това води до нежеланието да се инвестират още и още средства. Но това, което трябва да стане, е пътят да бъде прехвърлен към АПИ с качество, което да отговаря на характеристиките за един републикански път“, е категоричен областният управител на Смолян.

По думите му свлачището, което от години не се премахва, е част от същия проблем.

„Очевидно е нежеланието на НЕК да влага повече капиталови разходи по поддръжката и качественото завършване на този участък. За него има и други пречки, свързани със структурата му. Предполага се, и такова е мнението на специалисти, че ако започне да се разчиства, ще стане още по-сериозен проблемът“, допълни Славов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес