На следващите три предстоящи вота в страната електронното гласуване ще е експериментално. Централната избирателна комисия ще направи своите изводи и чак тогава ще даде препоръките си на законодателя, който да реши дали да го въведе или не в реални избори. Това стана ясно от думите на говорителят на ЦИК Александър Андреев пред БНТ.
Вчера той обяви, че комисията е готова с пътна карта за въвеждането на електронното гласуване до 2023 г. Но все още има много неизвестни за машинното гласуване, свързани както с промени в Изборния кодекс, така и с правителствени решения.
ЦИК с план за въвеждане на електронно гласуване до 2023 г.
В момента с последните промени в Изборния кодекс беше прието машинното гласуване да остане за парламентарни, президентски и европейски избори остава. Тя отпадна само за местния вот. През 2021г. предстоят парламентарни и избори за президент и вицепрезидент в страната и по сега действащият закон в тях трябва да има и дистанционно електронно гласуване във всички секции, без тези с под 300 гласоподаватели, в чужбина и специализираните заведения като лечебници или домове за възрастни хора.
В предстоящите избори електронното гласуване ще е експериментално, за да се съобрази техническото задание на тази система, за да може тя да отговаря на условията за киберсигурност.
"В един от следващите избори, избирателите, които желаят, биха могли да се регистрират и биха могли да гласуват експериментално. Гласовете им обаче няма да бъдат зачетени, но така ще се тества системата", поясни Андреев.
Все още няма гаранция за тайната на вота и отчитането на изборните резултати, което е основна пречка пред дистанционното е-гласуване у нас.
"Към момента няма изградена национална система за електронна идентификация - електронният подпис не се използва от много хора, не всеки ще може да участва на тези избори", допълни говорителят на изборната ни комисия.
Говорителят на ЦИК подчерта отново, че комисията препоръчва на законодателя да отпадне забраната за екзитполовете в деня на изборите, защото забраната не работи.
"Тази забрана реално не се спазва масово. В тази връзка ЦИК установява нарушенията. Налагат се глоби, но в крайна сметка тези резултати се обявяват в социалните мрежи. Това поставя в дискриминационно положение останалите медии. И в тази връзка ние правим препоръката – законодателят да преразгледа тази забрана, а ако остане, са нужна допълнителни уточнения", подчерта той.