Пътят за решаване на недостига на места в детските градини и ясли в София е само един - построяването на нови. Това заяви главният архитект на Столичната община Здравко Здравков пред Нова тв.
Това е и отговорът на исканията на протестиращите родители в София, които настояват за осигуряване на алтернативи за неприетите деца в градини и ясли тази година. Техният брой отново е близо 8 000.
„Много е трудно изграждането на нови детски градини, защото действащата нормативна уредба е изключително рестриктивна. Въпреки това в последните 10 години са направени около 100 детски градини”.
Той обясни, че по сега действащите разпоредби са необходими по 25 кв.м за дете, в същото време продължава отстоянието при строеж на такива обекти да е 15 м от другите обекти. Това е принудило общината да строи малки обекти, които съответно не могат да поемат всички деца в кварталите.
„В момента се реконструират 5 детски градини. Има издадени разрешения за строеж на още 4”, посочи той и допълни: „Действа се по създаването на нови детски градини. Това е единственият възможен вариант, за да могат децата да влязат в нови сгради”.
По думите му бюджет за нови строежи ще има: "г-жа Фандъкова е казала - намерете ми площадки, пари ще има", каза той.
За да се улесни строежът на градини, работна група в МОН обсъжда облекчения в изискванията. Предстоят промени в нормативната уредба.
Има и предложение на кмета Йорданка Фандъкова, което е било посрещнато положително от групата, да се даде възможност детски градини да се изграждат и в партерни помещения на сградите с осигурено дворно място.
Това според арх. Здравков е работещ вариант особено за филиали на детски градини. Бил работещ вариант и при нови строежи на сгради, така например според него може да се реши проблемът в кв."Лозенец", където капацитетът на детските градини и ясли е напълно изчерпан.
Според него все още не са обсъдени детайлите и тези градини може да са частни или държавни."Общината не може да притежава всички детски градини", каза той обаче.
Според арх. Здравков може и да се преустроят някои сгради, въпреки че това е по-сложният вариант.
Миграционният натиск върху София е между 3-5 000 души годишно, които идват в детеродна възраст, раждат тук и тук им търсят градини., обясни още главният архитект на София.