Причините децата да не спортуват са различни. Правилно е да започнем от семейството. Трябва да изградим физически навици за спорт, да минем през училище, за да стигнем до студентския спорт и до медалите, които така и за съжаление не се случват. Това заяви в ефира на БНТ служебният министър на спорта проф. Даниела Дашева в отговор на въпрос за ниската двигателна активност сред подрастващото поколение.
Още: Двама олимпийски шампиони на България влязоха в задочен спор във Фейсбук
Още: Уникален Божидар Саръбоюков смачка конкуренцията във Франция с невероятен резултат (ВИДЕО)
По думите на Дашева децата вече имат редица други занимания, които повече ги привличат. Ние трябва да ги откъснем от мобилните телефони и компютрите, да ги насърчим да спортуват, за да имаме едно здраво младо поколение.
Според спортния министър инициативата "Спортна пролет" е един от начините да върнем децата в спортните площадки, в залите, да имат поне един час на ден за спорт. Децата не ходят пеша, защото ние не ги караме да ходят пеша. Загубихме интереса в спорта у децата. В това лутане доста години, ние загубихме децата за спорта. Ясно е, че трябва да има спорт за всички, но също така е ясно, че без нашите шампиони ние няма как да имаме добрите примери, коментира проф. Дашева.
По думите й ученическите спортни школи и сега по закон няма никаква забрана да съществуват. Но вероятно трябва да положим усилия тези спортни школи да бъдат по-близко до училищата.
Още: Нюи алармира за сериозни проблеми в Ред Бул, които застрашават бъдещето на Верстапен в отбора
Според Даниела Дашева един от начините да преодолеем агресията сред децата е спортните състезания. Ако ги върнем в училище, ще намерим наин да се протовопоставим на агресията.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Брат срещу брата: Джейк и Логан Пол готвят голямо шоу на ринга
Още: Силен старт на сезона в зала и нови избухвания на шосе: "Бегачите" през януари 2025 г. (ОБЗОР)
Парите за спорта не достигат. В България един нормален бюджет за спорт трябва да бъде в рамките на 120-150 млн. лв., отбеляза още проф. Дашева.