Когато обърнем поглед към световната история, ще се убедим, че в написаното и познатото ни от нея преобладават мъжете. Съвсем обяснимо, на преден план изпъкват силните фигури на държавниците, военачалниците, духовните водачи, отшелниците, „прокълнатите“ еретици, големите философи, писатели, художници и музиканти, едрите финансисти, търговци и всевъзможни силни на деня... И все пак, макар и рядко, срещаме някоя смела дама, оборила предразсъдъците и счупила стигмата за „слабия пол“.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
Темата за ролята на жената през Средновековието, включително в българското държавно и етнополитическо пространство, набира популярност едва в последно време. Много въпроси намират своите отговори, макар все още наличните сведения да са оскъдни.
Кой български цар е бил женен за французойка? Имал ли е Симеон Велики дъщеря? Кои български принцеси стават „първи дами“ в чужди страни и красят владетелските дворове от Ромейската и Латинската империя до Босна и Полша? Коя българка е единствената владетелка в Европа през XIV в. без благороднически произход.
Ако не знаете отговорите на тези въпроси, но все пак сте любител на историята, то една от най-новите книги на българския литературен пазар ще ви заинтригува. „Първите дами на Средновековна България“ излиза под логото на сдружение „Българска история“, а автор е всепризнатият медиевист и дългогодишен преподавател във Великотърновския университет – проф. Пламен Павлов.
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
Издателите уточняват, че книгата повдига завесата над женското присъствие в тези далечни времена, с присъщите за него сила, авторитет и непоклатимост. Допълват и че тази традиционно пренебрегвана тема е представена по увлекателен и достоверен начин, превърнал се в емблема за творчеството на проф. Пламен Павлов. В текста се разказва за малко познати личности от царския двор като дъщерите на цар Самуил, сестрата на Крум и съпругата на севастократор Калоян.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“
Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък
В предговора на своето произведение авторът пише:
"Въпреки преобладаващо мъжките характеристики на политиката (обстоятелство, което не е преодоляно напълно дори и в нашия век), има не един случай, когато цариците превъзхождат по качества и енергия своите мъже. Разбира се, високото място в държавната и обществената йерархия носи привилегии, разкош, скъпи одежди, многобройна свита, предана прислуга, всички екстри на всекидневния живот. Казаното далече не означава, че владетелките и принцесите непременно водят спокоен, щастлив, изпълнен с радости живот – напротив, често в тяхно лице можем да видим може би най-нещастните жени на тяхното време".
„Първите дами на Средновековна България“ е вече на литературния пазар и може да бъде намерена в по-добрите книжарници, съобщават още от издателството.
Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти
Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан