Мария Монтесори. Първата жена, завършила медицина в Италия. Родена през XIX век, нейните трудове се четат до днес. Нейните методи се прилагат и днес. Как това младо момиче стига до върховете на професията, заобиколено от мъже? Как съчетава живота на жената с дейността на учения? Какви жертви принася в нозете на науката, за да осъществи идеите си в името на децата? Все въпроси, чиито отговори авторката Лаура Балдинидавав романа си „Учителка на новото време“, който вече близо година не слиза от престижната бестселър класация на списание „Шпигел“.У нас пък излизането на книгата поставя начало на нова тематична поредица на издателство „Емас“ – „Бунтарки“. Те живеят в мъжки времена. Те не се примиряват с отреденото им място в кухнята. Те не са само майки и домакини. Те са предопределени за велики дела и – разкъсвани между любовта и предопределението си – се борят за равно място в обществото, в професията и в историята. Те са обявили бунт на правилата и на порядките. Без тях, жените на XIX век, историята днес нямаше да е същата.
Още: 8 жени обвиняват писателя Нийл Геймън в сексуално BDSM насилие
Още: Уилям Мълиган ни учи на "Прости правила за добър живот"
Първата „бунтарка“ в заплануваната „многолюдна“ поредица е жената, оставила следа в педагогиката и педиатрията до днес. Мария, единствената дъщеря на заможния служител във Финансовото министерство на Италия Алесандро Монтесори, е избрала твърдо своя път – да следва медицина и да се издържа сама, вместо да се омъжи за съсловно подходящ мъж, който да ѝ осигури охолен живот.
Единствена студентка във факултета, Мария е подложена на присмеха на своите състуденти. Тя има право да влезе в залата, след като другите са заели местата си, и да седне най-отзад. Дори часовете по анатомия трябва да взема сама, тъй като е непристойно да гледа голи тела в присъствието на мъже. Талантлива и упорита, девойката завършва с отличие. И започва работа в детска психиатрия. Срещата с децата, подхвърлени от своите родители и отглеждани без всякаква съпричастност, я поразява и определя съдбата ѝ – да работи за развитието на малките несретници.
Работата в болницата я среща и с голямата любов – Джузепе, мъжът съмишленик. Но когато се стига до брак, Мария разбира, че трябва да избира между професията и семейството. И тя взема най-тежкото решение в живота си...
Още: Откъс от "Пропаст", Робърт Харис
Още: "Пропаст" - излиза новият исторически роман на Робърт Харис
Лаура Балдини е литературният псевдоним на Беате Мали. Писателката е родена във Виена и е завършила детска педагогика. Първоначално работи като възпитателка в детска градина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Откъс от романа на Йорген Бреке „Всеки може да убива“ (+18)
Още: "Всеки може да убива" – според майстора на трилъра Йорген Бреке
През 2007 г. спечелва стипендия на града Виена за написването на първия си исторически роман – „Акушерката на Виена“. В същото време тя изкарва обучение за работа с деца със специални потребности, след което се посвещава на помощта на децата с аутизъм и на техните семейства.
Интересът към живота и метода на Мария Монтесори, лекарката и педагожка, чиято съдба е свързана с проблемните деца, съпътства Беате Мали през цялото ѝ професионално развитие и намира своя израз в изключително успешния роман „Учителка на новото време“.
Писателката живее във Виена със съпруга си и с трите им деца.
Още: Откъс от "Кубинската наследница", Сорая Лейн
Още: Излиза "Кубинската наследница" - нова книга от Сорая Лейн