Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Реална жена от XI в. се бори за любов и щастие в най-значимия фламандски роман на века

28 август 2019, 07:45 часа • 3215 прочитания

Истинската история на една необикновена жена от XI век разказва най-големият съвременен фламандски писател Стефан Хертманс в романа „Вечно чужда“ (издание на „Персей“, превод Анета Данчева-Манолова). Той ни пренася от малко градче в Прованс до Кайро и поречието на Нил, за да разкаже за тази необикновена жена, бореща се за любовта си в свят на омраза и смърт. Вдъхновен от реални исторически факти и старинен ръкопис, авторът реконструира съдбата й, като хвърля мост между епохи и култури, отдалечени на хиляда години една от друга.

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат

Прованс, Франция, XI век. Дъщерята на високопоставено християнско благородническо семейство напуска тайно дома си, за да последва млад евреин, в който е влюбена. Преследвани от рицари, разбойници по пътищата и от мъже, полакомени от обещаната от родителите й награда да я върнат обратно при семейството й, двамата преминават огромни разстояния, за да намерят накрая убежище в мирна еврейска общност в малко градче. Но щастието им е помрачено от кръстоносците на Първия кръстоносен поход, които ограбват и опожаряват всичко по пътя си, възползвайки се от папската благословия „Бог иска това“.

Необикновено ярка и жива, изпълнена с драматични обрати и съдбоносни решения, романтична с бушуващите чувства и страсти, мистериозна с легендите за изчезнали съкровища, жестока заради погромите и сблъсъка на религии, тази история звучи изключително актуално в нашия свят, опасяващ се от насилие и надигаща се нетърпимост към всичко чуждо.

Героинята от „Вечно чужда” е смела млада жена с чиста душа, дръзнала заради забранена любов да захвърли целия си предишен живот и да поеме на необикновено пътешествие през цялата пъстра, красива и опасна действителност на средновековна Европа.

Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми

Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука

Със своите романи, есета и стихове Стефан Хертманс (р. 1951) е известен и високо ценен далеч извън пределите на Фландрия. Автор-ерудит, литературен естет, интелектуалец, мислител и изследовател, той пресъздава по виртуозен и достъпен за широки читателски кръгове начин реални исторически събития от края на XI век в романа си. Реконструира съдбата на героинята, тръгвайки по дирите й – от местни легенди за погром и скрито съкровище от незапомнени времена, през следите в стряскаща колекция от старинни еврейски документи. Именно в ръкопис от тази колекция ­- препоръчително писмо, написано от равин върху пергамент преди хиляда години, Стефан Хертманс открива следите на знатна християнска благородничка от единадесети век, която изоставя бляскавия си живот заради любовта си към еврейско момче. Той следва по стъпките тази жена, докато тя бяга със забранената си любов и предприема главозамайващо пътешествие, пълно с мъки и преследвания от всички и всичко. Хертманс основава сюжета на „Вечно чужда“ върху исторически факти, като пресъздава Средновековието с изключителен белетристичен талант.

„Стефан Хертманс съчетава хуманна, фина и зашеметяваща ерудиция с исторически факти в реконструирането на една трагична женска съдба през единадесети век.“ - Het belang van Limburg

„Роман, който блести със своята навременност […] Потвърждение на един прекрасен талант.“- Humo

„Вечно чужда“ е важна книга, която ще раздвижи сърцата и умовете.“ - de Standaard

Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти

Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан

„Книгата е ужасяващо актуална. Нетолерантността, религиозният фанатизъм, търсенето на идентичност, бежанският въпрос. Хиляда години по-късно изглежда, че едва ли нещо се е променило.“ - de Tijd

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес