На 15 юли 2024 г. излезе книгата "Последния пчелар" от Джули Карик Долтън, издателство "Ентусиаст".
Още: Отличия от Столичната библиотека: Кои са най-четените автори и най-активните читатели за 2024 г.
Сюжетът
След повече от десет години, откакто светът е рухнал, Саша Севърн се завръща в родния си дом с една цел – да открие проучването, което баща ѝ, Последния пчелар, е скрил, преди да бъде арестуван. Там Саша се сблъсква с група хора, заселили се в тихата идилична ферма. Макар първоначално да се чувства застрашена, групата скоро се превръща в нейно новооткрито семейство, като ѝ предлага нещо, което ѝ е липсвало, откакто баща ѝ го няма – сигурност и надежда. Може би е време да забрави за заровените във фермата семейни тайни и да започне да мисли за бъдещето.
Още: Новата поредица на Никола Бьогле продължава с "Пътника без лице"
Но точно когато започва да усяда в новия си живот, Саша вижда невъзможното. Тя зърва медоносна пчела, която се смята за вече изчезнала. Хората, които твърдят, че са забелязали пчели, са заглушавани и осмивани по причини, които Саша не може да разбере, макар да не може да се отърси от чувството, че тази невъзможна пчела е свързана с проучването на баща ѝ. Борбата да разкрие истината може да разбие и без това крехката ѝ сигурност, както и да заплаши живота на новите ѝ приятели – а може и да спаси всички.
Още: "Играта на Касапина" - дългоочакваното продължение на хорър сензацията "Касапина и орехчето"
Още: За първи път в България: "Жени, лишени от търпение" – литературният бунт на Джаили Амаду Амал
„Последния пчелар“ е история за почитането на семейството, изследването на истината, противопоставяща се на силата, и за триумфа на надеждата пред лицето на отчаянието.
За автора
Джули Карик Долтън е американска журналистка и писателка. Тя завършва магистърска степен по творческо писане в Harvard Extension School и често се изявява като лектор и ръководител на семинари на тема „Литературата във времена на климатична криза“ в университети, гимназии и писателски конференции. Нейни статии са публикувани в „The Boston Globe“, „BusinessWeek“, „The Hollywood Reporter“, „Electric Literature“, „The Chicago Review of Books“ и други.
Още: Стихотворение от Теодор Кърчев, посветено на видния съратник на Апостола - Христо Иванов - Големия
Още: 8 жени обвиняват писателя Нийл Геймън в сексуално BDSM насилие
Още: Лиз Бурбо ни учи как да се вслушваме в нуждите на тялото си
Дебютният ѝ роман „Waiting for the Night Song“ е обявен за една от най-очакваните книги за 2021 г. от CNN Newsweek, USA Today, Parade и др. Както първата, така и втората ѝ книга „Последния пчелар“ са посветени на съвременните проблеми с климата.
Още: Уилям Мълиган ни учи на "Прости правила за добър живот"
Още: Откъс от "Пропаст", Робърт Харис
"Унгарски танци на Тенерифе" - Весо Портарски с дебют в България